Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Jak se slaví Velikonoce ve světě aneb pozor na čarodějnice

Blog

Jak se slaví Velikonoce ve světě aneb pozor na čarodějnice

Velikonoce se blíží. Ačkoliv pro mnohé z nás ztratila svou náboženskou symboliku, stále každoročně obnovujeme tradiční obyčeje, někdy staré až tisíce let.

Polsko

Poláci jsou velmi věřícím národem, a proto Velikonoce zaujímají významné místo. Během Bílé soboty lidé navštěvují kostel, aby nechali posvětit potraviny, které si připravili na Velikonoční svátky. Po postním období se na jejich stolech objevuje maso a uzeniny, přičemž velikonoční tabule má být nejbohatší z celého liturgického roku. Kromě kynutého těsta se pečou bábovky a beránci, ale také jsou populární figurky z cukru. Na Velikonoční pondělí se lidé tradičně polévají vodou, což má zaručit zdraví v následujícím roce, podobně jako například na Slovensku.

Maďarsko

Pro Maďary je typická tradice polévání příslušnic něžného pohlaví vodou nebo voňavkou. Zde má polévání zajistit, že ženy a dívky jsou nejen zdravé, ale i plodné. Muži dostávají velikonoční vajíčka, koláče nebo alkohol jako odměnu. Kořeny sahají do předkřesťanských časů, a proto není divu, že tři sousední země tuto tradici sdílí.

Německo a Rakousko

V Německu děti zdobí velikonoční strom z proutí zdobenými vajíčky. Poté si jedno uloží do malého hnízda ze slámy, aby jim do něj velikonoční králíček nadělil sladkosti. V některých regionech je to třeba slepice, kohout nebo dokonce kachna. Obvykle Němci o svátcích jedí „zelená“ jídla na čtvrtek, ryby v pátek, a jehněčí kýtu v sobotu. Rakušané mají ve zvyku jíst vejce, která slepice snese na Zelený čtvrtek, protože přináší štěstí a zdraví. Na Bílou sobotu se pak zapalují ohně, které mají spálit zimu. Tato tradice je typická i pro některé německé regiony.

Francie a Belgie

V některých částech Francie se vypráví o Velikonocích dětem, že všechny zvony země mlčí od čtvrtka do soboty, protože je poslali do Říma, aby jim bylo požehnáno. Při návratu pak z nich padají vejce, kuřátka a zajíčci z čokolády. Hodné děti je pak v pondělí mohou najít na loukách a v zahradách. Převažuje však tradice, že sladkou odměnu nechává dětem velikonoční zajíček, podobně jako v Belgii. Na velikonočním stole nesmí chybět pečené jehněčí a čerstvá zelenina.

Španělsko a Portugalsko

Velikonoce pro Španěly a Portugalce jsou klíčové. Lidé mají volno od čtvrtka a přípravy začínají měsíce předem. Během svatého týdne probíhají pochody a divadelní vystoupení. Na jihu se koná typický pochod kajícníků ve špičatých kápích. Oblíbeným jídlem je brioška s barevnými vajíčky, které se ukládají do těsta před pečením.

Řecko

Jak se slaví Velikonoce ve světě aneb pozor na čarodějnice

V Řecku se drží půst na Velký pátek. V sobotu se vaří vejce v červené barvě, symbolizující Kristovu krev. Tradičním pokrmem je dršťková polévka s chlebem. Na Velikonoční neděli se peče jehně na rožni, podává se s rýží, salátem a játrovými knedlíčky.

Skandinávie

Norsko, Švédsko a Finsko mají bohatou velikonoční kulturu, založenou na pohanských tradicích. Skandinávci vstávají brzy ráno a vyrážejí do vyvýšených oblastí, aby sledovali rozbřesk, kdy slunce na obloze tančí. Staré legendy vyprávějí, že v této době se probouzejí trollové a čarodějnice, a proto se zapalují ohně k jejich odehnání. Děti se pak převlékají a klepou na dveře, aby získaly sladkosti, podobně jako při Halloweenu.

Anglie

V Anglii čokoládová vajíčka nenosí králíčci nebo zvonky, ale děti chodí od dveří ke dveřím, stejně jako ve Skandinávii, sbírat vajíčka, čokolády a jiné sladkosti. Sváteční menu se skládá z jehněčí pečeně s mátovou omáčkou, brambor a hrášku. Jako dezert se podává mazanec s kandovaným ovocem zdoben křížem.

USA

Američanům nosí čokoládové dobroty a jiné sladkosti také velikonoční králíček. V pondělí se tradičně uskutečňuje hon na vajíčka, která děti hledají v trávě. Každoročně se takovýhle velikonoční hon koná i v Bílém domě a organizuje ho sám prezident.

Mexiko

V ulicích Mexika lze vidět bohatou výzdobu z girland již dva týdny před svátky. Den před Velikonocemi všichni společně vyrážejí do ulic. Během oslav se pálí obrazy Jidáše a ničí se jeho „piňaty“, papírové reprodukce plněné sladkostmi, jako trest za zrazení Krista. Oslavy se považují za postní a proto se podávají především ryby a mořské plody.

A co Velikonoční ostrov?

Oslavují se největší svátky křesťanů i zde? Tento ostrov v Oceánii je známý zejména díky množství velkých starobylých kamenných soch. Nežije zde velikonoční králík, ani věřící zde nemají své poutní místo. Tento netradiční název mu totiž dal v roce 1722 jeho objevitel Jakob Roggeven v den, kdy na něj doplul – na Velikonoční pondělí. 🙂

Velikonoce jsou tedy skutečně svátky bohaté na zvyky a tradice. Jistě se různí i u nás v České republice. Ať už tedy slavíte příchod jara nebo vzkříšení Krista, přejeme vám zejména, abyste si užili cenný čas s blízkými.

Napsat komentář