Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Nejlepší dopravní možnosti ve střední Evropě

Hotely

Nejlepší dopravní možnosti ve střední Evropě

Často řešíte, jak se vydat na dovolenou? Jaké možnosti dopravy máte a co je nakonec nejvýhodnější a pohodlnější? Zde jsme shrnuli výhody a nevýhody různých typů dopravy do populárních destinací.

Autem: rychlé a flexibilní

Největší výhodou tohoto způsobu cestování je rychlost a flexibilita. Nemusíte se řídit jízdním řádem ani zastávkami. Auto je ideální volbou zejména tam, kde je doprava obtížná. Ve městech si však musíte dát pozor na parkování. Většina hotelů nabízí zdarma parkování, což usnadňuje situaci.

Mezi nevýhody patří, že po cestě nelze pracovat nebo dělat cokoliv jiného, pokud jste řidič. Na cestu se musíte připravit a být neustále ve střehu. Vždy také musíte zohledňovat dálniční poplatky, sjízdnost vozovek v horských oblastech a v zimních měsících, či případné uzavírky. Cestujete-li méně než ve 3 lidech, pravděpodobně už musíte počítat s tím, že se jízda prodraží.

Rodinná pohoda ve vlaku

Cestování vlakem po Česku je zřejmě nejlepším způsobem pro rodiny s dětmi, které auto nemají, a také skvělou alternativou pro skupinové cestování. Jízda vlakem totiž nemusí být jen přeprava z bodu A do bodu B. Můžete si z toho udělat velký rodinný zážitek a zábavu. Hraní her, zpívání, vlakový piknik, sledování filmů nebo prostě odpočinek a relax. Pokud je kupé jenom vaše, fantazii se meze nekladou. Cestujete-li sami, můžete bez problémů pracovat na počítači, a neztratíte tak ani minutu cenného času. Jediné, na co musíte samozřejmě dávat pozor, je to, abyste vystoupili na správné zastávce. 🙂 Pro ty, kteří si chtějí s sebou na dovolenou přivést i kola, je vlak hned po autě jasná volba.

Nevýhodou vlakové dopravy je, že trvá obvykle déle než cestování autem. Nepříjemné je též vícekrát přestupovat. Bezproblémové přímé spojení je spíše očekávatelné doma v České republice nebo ve větších zahraničních městech, jako jsou Bratislava, Vídeň nebo Budapešť. Na zvážení je také cena, která je u mezistátních linek poměrně vysoká. Vyplatí se nakupovat zejména zpáteční jízdenky pro skupiny, a to s dostatečným předstihem.

Tip pro cestování s dětmi: Děti zdarma s Českými drahami

Děti do 15 let cestují s Českými drahami za polovinu, děti do 6 let dokonce zdarma s bezplatnou jízdenkou. Využijte toho. Pokud často cestujete vlakem, vyplatí se vám zakoupit také zákaznickou kartu, kterou cestujete se slevou.

Výhodné a klidné cestování autobusem

Vyberte-li si destinaci s pravidelnými autobusovými linkami, jste na vítězné vlně. Autobusy nabízejí jednoduchost a výhodné ceny, zejména pro sólové cestovatele a ty, kteří využijí akční nabídky. Moderní autobusy navíc poskytují široké spektrum služeb a komfortu. Užijete si šálek kávy a dobrotu z baru a během jízdy se ponoříte do oblíbeného filmu či seriálu na vlastní obrazovce. Je to pohodlný způsob, jak cestovat, bez zbytečných starostí.

Nejlepší dopravní možnosti ve střední Evropě

Cestování s nejmenšími může být nevýhodné. Autobusy obvykle nemají dětské autosedačky, takže rodiče musí buď předem jednat s dopravcem, nebo si je přinést. Stejně tak může být problém s domácími mazlíčky, protože většina dopravců nepřepravuje psy na delší vzdálenosti.

Tip pro cestovatele: Autobusy nejsou jen žluté 😉

Výhodně se dopravte autobusem na Slovensko, do Bratislavy, Banské Bystrice či pod Tatry. Další linky směřují do Krakova, Vídně, Györu a Budapešti. Kromě známých žlutých autobusů zvažte spolehlivé společnosti Eurolines, Lux Express a Flix Bus. Při návštěvě Polska a Maďarska je výhodnější zvolit autobus než vlak, cena se může pohybovat kolem tří set korun za osobu zpět. Všimněte si, že uvedené společnosti pravidelně nabízejí slevy, proto se vyplatí informovat se o aktuálních akcích před nákupem.

Spolujízda: moderní alternativa

Pokud chcete užít si pohodlí cesty autem, ale nemáte vlastní, není důvod zoufat si. Spolujízda se stává stále populárnější možností, jak rychle, pohodlně a levně cestovat s lidmi, kteří směřují ke stejné destinaci a za poplatek vás vezmou. Na internetu snadno najdete nabídky podle termínu a cílové stanice. Velkou výhodou je, že tímto způsobem můžete poznat nové příjemné lidi nebo místní, kteří vám mohou dát originální tipy, jak co nejlépe využít čas ve vaší destinaci.

Při spolujízdě není možné cestu plánovat s velkým předstihem. Řidiči obvykle plánují své cesty jen pár dní dopředu a mohou je i zrušit. Nepřijdete o peníze, ale budete muset najít alternativní řešení. Další nevýhodou může být nevhodná výstupní zastávka, protože ji určuje řidič.

Tip Travelkingu: Spolehněte se na ověřené řidiče

Cestování spolujízdou je nejvhodnější pro pár. Rozhodnete-li se tento způsob dopravy vyzkoušet, vyberte ověřený portál Blablacar, který funguje mezinárodně. Díky recenzím řidičů i pasažéru a bezpečnému platebnímu systému se nemusíte bát o peníze či bezpečnost jízdy. Na serveru jsou ceny po střední Evropě (Krakov, Györ, Budapešť nebo Vídeň) od 250 Kč!

Podtrženo sečteno

Nejlepší volba nelze jednoznačně určit. Při cestování neřešíte jen finance, ale i pohodlí a čas. Závisí na cíli, dostupnosti a vašich možnostech. V Česku a Slovensku je vlakem cestování obvyklé, ale do Maďarska je výhodnější jet autem nebo hledat přímou autobusovou linku. Vyberte si ubytování s blízkou zastávkou. Auto je vhodné pro cesty do Alp a míst s komplikovanější dostupností.

Máte zkušenosti, rady nebo tipy na cestování po střední Evropě?

Napsat komentář