Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Netradiční zahájení vinařské sezóny a tipy na nejlepší místa na jižní Moravě

Architektura

Netradiční zahájení vinařské sezóny a tipy na nejlepší místa na jižní Moravě

Vinaři zastřihují vinnou révu a ochutnávají výsledky minulého roku. Vinice se na jaře těší z množství vinařských akcí. Zahajte vinařskou sezónu stylem.

Oprašte kola a přivítejte začátek vinařského roku netradičním způsobem. Máme pro vás tipy na spřízněná místa v krásné jižní Moravě, kde si můžete vychutnat nejen víno a přírodu, ale také cyklistiku.

Tekuté poklady v Hustopečích u Brna

Jarní a letní počasí láká k procházkám a cyklovýletům na čerstvém vzduchu. V Hustopečích u Brna můžete navštívit unikátní mandloňový sad, jehož historie sahá až do roku 1949. Místní obyvatelé každé jaro bedlivě pozorují pupeny na mandloních, aby přesně předpověděli první mandloňový květ.

Před ochutnávkou léčivé hustopečské mandlovice a vína v některém z mnoha sklípků se podívejte z výšky na kvetoucí sad s včelkami. Uprostřed sadu stojí 17,4 m vysoká rozhledna. Schodů na vyhlídkovou plošinu není mnoho, ale v sklípcích Na Hradbách je výborné víno. Proto byste možná do sadu nedošli za světla.

Tip: Zkuste víno s mandlí – Mandlíno od Hustopečské mandlárny. V Hustopečích u Brna je spousta možností ochutnat nápoje a jídla s mandlovou příchutí nebo s celými mandlemi. Můžete si vychutnat degustaci místních vín s nakládanými hustopečskými mandlemi.

Jihomoravský humor

Vinaři jsou známí pro svůj originální humor a recese, což můžete zažít na Bořeticku v svobodné spolkové republice Kraví Hora. Před návštěvou doporučujeme seznámit se s Ústavou republiky. Bezvízový styk s touto republikou je možný za všech okolností.

Vinařská pohotovost v Šatově začíná v květnu. Co to je? Ve sklepních ulicích městyse 6 km jižně od Znojma každý týden v sezóně službu má minimálně jeden vinař. Můžete jej navštívit i bez objednané návštěvy. Posezení u sklenky vína je zaručeno!

Tip: Okolí viniční tratě Kraví Hora je plné vinných sklípků. Z 290 zdejších jich můžete navštívit co nejvíce.

Netradiční zahájení vinařské sezóny a tipy na nejlepší místa na jižní Moravě

Putování po Podyjí

Jarní degustace, vinařské soutěže, výstavy a otevírání sklepů, spolu s dalšími tradičními akcemi, na vás letos již netrpělivě čekají. Výborná vína ze Znojma a okolí však zakoupíte také ve většině obchodů. Skvělým výchozím bodem k objevování celého Znojemska je například Hotel U Divadla, kde vás čeká chutná polopenze, welcome drink, láhev kvalitního vína i balíček skvělých slev.

Vydejte se na Znovínský koloběžkový okruh podél břehů Dyje. Trasa měří přibližně 4,5 km a pohodovým tempem ji zvládnete asi za 1,5 hodiny.

Co vše podél okruhu můžete vidět a navštívit? Například unikátní železniční most z roku 1871 a znojemskou celoročně přístupnou dominantu – radniční věž. V maltě na její omítku prý nechybělo 10 věder vína a 5 věder piva. Dále také gotický chrám sv. Mikuláše, románskou rotundu sv. Kateřiny, Znojemskou přehradu, hradiště a Kraví horu neboli vstupní bránu do Národního parku Podyjí. Povinnou zastávkou je pro vinaře Loucký klášter – bývalý premonstrátský klášter sloužící dnes coby znojemské centrum vína.

Tip: Kola a koloběžky nemusíte do Znojma vozit s sebou. Zapůjčí vám je v půjčovně Cyklo klubu Znojmo na Melkusově ulice u Louckého kláštera.

UNESCO cyklistika na jižní Moravě

Chutné Valtické Podzemí víno si musíte zasloužit. Co třeba pořádně šlápnout do pedálů na lichtenštejnských stezkách? Jedná se o ojedinělý soubor cykloturistických tras, které spojují nejkrásnější památky rodu Lichtenštejnů na jižní Moravě (a v Rakousku):

  • Lednická a Valtická stezka
  • Knížecí stezka CZ+AT
  • Břeclavská stezka
  • Poštorenská stezka
  • Habánská stezka

Na 90 km dlouhý okruh přeshraniční Knížecí stezky navazují na moravské straně 4 kratší výše uvedené stezky. Všechny je poznáte podle specifického značení s rodovým erbem Lichtenštejnů.

Tip: Víno vás sice láká, ale kolo moc ne? Objednejte (duben–říjen) pro sebe a kamarády vyhlídkovou plavbu lodí po Vranovské přehradě s ochutnávkou znovínských vín! Po dlouhodobé uzavírce a rekonstrukci hlavní hráze přehrady si můžete opět plnohodnotně vychutnat nejen místní vína, ale i krásy Moravského Jadranu.

Napsat komentář