Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Objevte to NEJ z Polska: 8 míst, kde vám ztuhne krev v žilách

Kultura

Objevte to NEJ z Polska: 8 míst, kde vám ztuhne krev v žilách

Polsko je země s bohatou kulturou, krásnou přírodou, a také ukrývá lokality, které vám naženou pořádnou husí kůži. Okořeňte svůj výlet a objevte nejstrašidelnější místa v Polsku!

Duchové, paranormální aktivity nebo staré babské povídačky? Ať už jste milovníci hororů, lákají vás záhadami opředená místa, nebo jenom hledáte, jak si zpestřit svou dovolenou v Polsku, máme pro vás tipy na klasické i originální výletní cíle, při kterých vám bude běhat mráz po zádech.

Kaple plná lebek

Na první pohled nenápadná kaplička na severu města Kudowa-Zdrój v sobě ukrývá neobvyklé překvapení. Interiér zdobí tři tisíce lidských lebek a základy a zdi tvoří zhruba dvacet až třicet tisíc lidských ostatků.

Historie kostnice v Čermné sahá až do 18. století. Postavil ji místní farář Václav Tomášek, který s dalšími sbíral kosti z masových hrobů obětí válek a epidemií.

Jde o jednu z nejznámějších kostnic ve střední Evropě; další se nachází v Česku v Sedlci u Kutné Hory.

Vstupné

 • Běžné: 10 zlotých
 • Zlevněné:
  • Senioři: 8 zlotých
  • Děti 6–18 let: 5 zlotých

  Zřícenina hradu Ogrodzieniec

  Hrad začal svou historii ve 12. století a od té doby prošel několika nájezdy a změnou majitelů. Mezi nejznámější patří krutý Stanisław Warszycki, který byl bohatým správcem a podporoval obchod a zemědělství v okolí. Také nechal postavit několik svatostánků a získal si přízeň kněžích.

  I přes svou zbožnost se jeho chování vymykalo veřejné morálce. Mučil své poddané i rodinu, přičemž svou ženu dokonce nechal veřejně bičovat. Zdá se, že měl na hradě vybavenou mučírnu s nástroji jako železná panna nebo jidášova stolice.

  Jak u starobylých stavení bývá, i s tímto bývalým hradem se pojí několik bájí. Warszycki byl chamtivý člověk. Své bohatství chtěl ochránit za každou cenu, a tak zaprodal svou duši ďáblu. Po smrti se měl vrátit jako černý zuřivý pes, jež dodnes hlídá ukryté cennosti.

  Ogrodzienec se nachází nedaleko Katovic v pohoří Sokolí hory a je součástí 160kilometrové trasy – Stezka orlích hnízd. Zřícenina hradu se proslavila díky seriálu Zaklínač z produkce Netflix. Právě zde se odehrála velkolepá bitva u Soddenu.

  Lesopark Witkowice

  Některé zdroje mluví o lesoparku Witkowice u Krakova jako o lese sebevrahů, avšak mnozí jeho návštěvníci říkají, že je příjemným místem pro procházku v zeleni. Kde je tedy pravda?

  Každé město má své legendy a Krakov jich má hned několik! Jednou takovou je ta o příměstském lesním parku Witkowice. Začátkem školního roku 2001 se vydalo devět kamarádů do lesa oslavit tuto událost. Jakmile na místo vkročili, pohltila je hustá mlha a studenti beze stopy zmizeli. Poslední, kdo je viděl, byl starší muž, který je před vstupem do parku varoval se slovy, že se jedná o nebezpečné místo.

  Po studentech několik měsíců pátrala policie, bohužel bezúspěšně. Na místo se vydali přátelé zmizelých, aby uctili památku svých kamarádů pár drinky. Během večera spatřili podivný obrys světla, a tak sáhli po fotoaparátu se snahou záření zachytit. Přístroj vyfotil nečekané – skrze něj se jim zjevily postavy mrtvých studentů.

  Při hledání pravdy o událostech před dvaceti lety jsme nenalezli žádné zprávy potvrzující příběh o ztracených studentech, ale narazili jsme na mnoho verzí této městské legendy.

  Krakov – Nejoblíbenější Pobyty

  Krakov s Dobovými Pokoji, Wellness + Slevami

  Hotel Daisy Superior

  Objevte to NEJ z Polska: 8 míst, kde vám ztuhne krev v žilách

  Krakov Luxusně Přímo v Centru s Wellness

  Qubus Hotel Kraków

  Krakov Blízko Centra se Slevami na Atrakce

  Hotel Nowa Panorama

  Polsko: Krakov Stylově s Wellness a Zábavou

  Osvětim

  Nic nedokáže člověku nahnat větší strach než to, co napáchali nacisté na nevinných lidech. Hrůzy, které se odehrály v největším nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře, si asi jen stěží dokážete představit. Nejen že vězni žili v nelidských podmínkách, někteří z nich čelili sadistickým praktikám nebo se stali objekty neetických lékařských pokusů. Mezi známé patří experimenty na dvojčatech, pokusy s nemocemi, plyny, jedy a další.

  Hřbitov Powazki

  Místa posledního odpočinku mají zvláštní auru. Ačkoliv na nich panuje klid a mír, působí mnohdy temně a ponuře. Jednou z nekropolí, která lidem nahání husí kůži, je nejstarší varšavský hřbitov Powazki, na kterém je pohřbeno mnoho významných polských osobností – umělci, politici i doktoři.

  Nekropole byla založena v roce 1790 a odhaduje se, že zde odpočívá přes 1 milion mrtvých. Majestátní hřbitovy, staré náhrobní kameny a množství detailně propracovaných soch pod korunami stromů dodávají místu nádech tajemna.

  Sochy jsou ústředními postavami různých strašidelných historek o tomto místě. Prý totiž v noci ožívají a mezi hroby se objevují nevysvětlitelné úkazy.

  Vila na Ďáblově kopci

  Kouzelné přímořské městečko Gdaňsk je historickou pokladnicí severu Polska, ale také domovem Ďáblova kopce, na kterém sídlí strašidelná opuštěná vila. Budova se nachází na vrchu Sobotka. Podle pověstí je to místo, kde čarodějnice pořádaly seance s démony z temnot a zakázané rituály.

  V 19. století sloužila vila jako restaurace Zinglers, v letech 1925 až 1933 jako sídlo gdaňské zednářské lóže a po druhé světové válce jako místní televizní stanice. Vila na Ďáblově kopci měla mnoho majitelů, kteří řešili podivné události.

  Dům stojí na skvělém místě a kdysi měl nádhernou architekturu. Dnes je však v opravdu špatném stavu a noví majitelé se asi nenajdou.

  Ústav Zofiówka

  Půl hodiny od Varšavy, na okraji Otwocku, je jedno z nejstrašidelnějších míst v Polsku – nemocnice pro duševně choré Židy Zofiówka. Ústav byl postaven na počátku 20. století s finanční podporou Zofie Endlemnaové. Nemocnici navštěvovali chudí pacienti, kteří zde dostávali bezplatnou péči.

  Zofiówka byla za okupace součástí varšavského ghetta. Nad ústavem vládl nacistický lékař Jost Walbum, který zacházeli s nemocnými stejně jako s lidmi v koncentračních táborech. V roce 1942 došlo v rámci akce T4 k likvidaci postižených a nemocných. Nacisté zavraždili přes 100 pacientů, další odvlečeni do koncentračních táborů. Někteří lékaři a sestry unikli sanitkou do Varšavy, ostatní spáchali sebevraždu.

  Dnes je nemocnice opuštěnou ruinou, kterou navštěvují fanoušci paranormálních jevů a vandalové. V okolí nejsou stopy po její historii ani pamětní deska věnovaná pacientům a obětem války.

  Mezi lidmi se traduje, že se z budovy stále ozývá křik a sténání. K nemocnici se váže také několik strašidelných historek. Mezi nejznámější patří ta o nemocné jeptišce, která po návratu z mise v Africe trpěla schizofrenií a spáchala sebevraždu. Prý se její duch na místo vracel a shazoval ze zdí obrazy, jež namalovala, když ještě žila. Zaměstnanci se báli brát noční směny, a tak si na pomoc přizvali exorcistu.

  Lost Souls Alley

  Ačkoliv Lost Souls Alley není opředena žádnými mýty a legendami, strach vám zajisté nažene. Strašidelný důmKrakově patří mezi nejlepší v Evropě. Lost Souls Alley kombinuje interaktivní strašidelnou atrakci spolu s prvky klasických únikových her. Postavte se svým nočním můrám nebo prožijte vaše oblíbené hororové snímky na vlastní kůži. Podle toho, kterou variantu hry si vyberete, budete čelit různým psychicky náročným výzvám, dokonce i bolesti.

Napsat komentář