Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Objevte to NEJ ze Slovenska: 9 nejkrásnějších zoologických a botanických zahrad

Hotely

Objevte to NEJ ze Slovenska: 9 nejkrásnějších zoologických a botanických zahrad

Slovenské zoologické a botanické zahrady jsou výjimečné. Jedné odchováno jedinečné mládě rysa, jiné můžete krmit divoké šelmy přímo z dlaně a další uvidíte sekvojovec vysoký až 35 m.

Zpestřete si dovolenou na Slovensku návštěvou tamních zoologických zahrad. Každá slovenská zoo je jedinečná, ale ve všech si užije parádní den celá rodina.

1. Národní zoo Bojnice

Slovenskou nejnavštěvovanější zoo rozhodně neobejdete během jednoho dne, rozprostírá se na 41 ha pod pohádkovým Bojnickým zámkem. Poprvé otevřela hostům své brány v roce 1955, čímž se stala nejstarší zoologickou zahradou na Slovensku. Můžete si prohlédnout největší sbírku zvířat na Slovensku, v mírně svažitém a zalesněném prostředí zde žije 430 druhů živočichů, celkem 3 500 exemplářů. Prohlédnete si zde například vzácné antilopy bongo či slona afrického, zastavte se u výběhu s klokanem svižným, tukanem žlutohrdlým či lorim fialovolícím. Cesta přes zoo vás zavede do pavilonu opic, k akváriím plných vzácných ryb a teráriím. S dětmi navštivte dětskou část zoo, kde se mohou pobavit ve dvoře s 4 domky, architekturou připomínající tradiční čičmanské, liptovské či važecké domky. Lákavou atrakcí je sedmimetrová vyhlídková věž se skluzavkou, kterou se děti mohou spustit dolů přímo do výběhu s krotkými domácími zvířátky.

Kromě tradičního vstupu a známého komentovaného krmení se můžete zúčastnit speciálního přehlídkového okruhu, během kterého si sami vyzkoušíte práci v zoo. Staňte se tak na jeden den ošetřovatelem, zahradníkem či kuchařem v zoo.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • PO-NE: 9:00 – 19:00 hodin

Vstupné:

 • Dospělá osoba 8 €, dítě do 15 let 4 €. Děti do 4 let mají vstup zdarma.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, odkud to budete mít k nejkrásnějším zoologickým a botanickým zahradám na Slovensku skutečně blízko.

2. Zoologická zahrada Bratislava

Jedním z největších lákadel hlavního města Slovenska je zoologická zahrada s více než 1 000 živočichy. Bratislavská zoo se rozprostírá v tiché Mlýnské dolině, kde si vzácní živočichové užívají stín listnatého lesa i zurčení potůčku. Během prohlídky navštivte pavilon opic či šelem, výběh s nosorožcem tuponosým a leopardem cejlonským, a mezi největší lákadla patří panda červená či bílý tygr. Největší pozornost však přitahuje symbol Bratislavské zoo – rys ostrovid, jehož mládě se podařilo odchovat jen v málo zoologických zahradách, a Bratislavská je mezi nimi.

V Bratislavské zoo najdete první Dinopark na Slovensku. Procházka mezi pohyblivými maketami prehistorických dinosaurů nadchne děti i dospělé. Výlet završte zábavou na paleontologickém hřišti nebo v 3D kině.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • PO-NE: 9:00 – 18:00

Vstupné:

 • Výše vstupného se liší podle sezóny a zvoleného okruhu. Dospělý zaplatí 5,50 – 7 €, dítě do 15 let 4 – 5 €.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, odkud to budete mít k nejkrásnějším zoologickým a botanickým zahradám na Slovensku skutečně blízko.

3. Botanická zahrada UK Bratislava

V hlavním městě se zastavte v oáze přírodních krás – Botanická zahrada Univerzity Komenského. Součástí univerzitního pracoviště, hostící různé výstavy a soutěže, nabízí stálé expozice. Začněte ve sklenících s tropickými a subtropickými plodinami či australskou flórou. Navštivte skleník s palmami, kaktusy či Viktóriový skleník s teplomilnými rostlinami. Prohlídku zakončete v rozáriu s 120 druhy růží a japonské zahradě.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • PO-NE: 9:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

 • Dospělá osoba 3 €, dítě 1,50 €.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, odkud to budete mít k nejkrásnějším zoologickým a botanickým zahradám na Slovensku skutečně blízko.

4. Zoo Košice

Pokud se chystáte navštívit zoo v Košicích, připravte se na pořádnou procházku. Košická zoologická zahrada s rozlohou 288 ha je největší v Evropě a nese titul největší zoologické zahrady na Slovensku. Zde žije 142 druhů zvířat. Například orli se mohou proletět po největší voliéře na Slovensku, kde se učí létat i ptáci odchovaní v zajetí. Medvědi hnědí mají největší areál ve střední Evropě. Mezi exponáty patří huculské koně, zařazené do genofondu Slovenska v roce 1996. Kromě toho můžete navštívit botanickou naučnou stezku, kterou nenajdete v žádné jiné zahradě, a Ptačí, Včelí a Geologickou stezku, srovnávající pohoří Karpat a Altaje ve Střední Asii. Pro zábavu jsou k dispozici interaktivní prvky a hry. S dětmi se vydejte do DinoParku.

V roce 2002 se Košické zoologické zahradě podařil neobyčejný chovatelský úspěch – narodila se zde medvědí paterčata, zapsaná do Guinessovy knihy rekordů díky svému počtu. Dodnes lze navštívit dva z těchto sourozenců.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • PO-NE: 9:00 – 19:00 hodin

Vstupné:

 • Výše vstupného se liší podle sezóny a zvoleného areálu; dospělý zaplatí 5,50 – 8 €, dítě do 15 let 3,50 – 5 €.

5. Botanická zahrada v Košicích

Košice se mohou pyšnit nejen největší zoologickou zahradou, ale i nejrozlehlejší botanickou zahradou na Slovensku. Tato zahrada je spravována Univerzitou P. J. Šafárika a obsahuje přes 4 000 druhů rostlin, čímž patří mezi nejvýznamnější sbírky ve střední Evropě. Každoročně sem míří desítky tisíc návštěvníků, aby obdivovali sbírku kaktusů a sukulentů, která je údajně nejrozsáhlejší nejen na Slovensku, ale i v Čechách, obsahující až 1 200 rostlin. Při prohlídce navštivte i skleníky, které mají rozlohu až 1 742 m², a obdivujte vzácné orchideje, masožravé rostliny a rostliny z tropů a subtropů.

Otevírací doba:

 • Skleníky jsou otevřené denně od 9:00 do 15:00, zatímco venkovní areál má otevřeno během letní sezóny od 9:00 do 18:00.

Vstupné:

 • Dospělá osoba 3 €, dítě 2 €. Dítě do 6 let má vstup zdarma.

6. Zoo Spišská Nová Ves

Cestou k Národnímu parku Slovenský ráj si udělejte výlet do nedaleké Zoologické zahrady ve Spišské Nové Vsi. Tato zoo, i přes svou menší velikost, je považována za nejkrásnější na Slovensku. Vaše děti budou nadšené z pohledu na 300 zvířat, mezi nimiž najdou majestátního lva pouštního, veselého lemura, surikaty, sovu sněžnou, a rybku klauna očkatého. Všechny voliéry jsou obklopeny dřevinami, což vytváří arboretum v rámci zahrady. Procházku zoo si tak můžete ještě více užít ve stínu korun buků, javorů, lip a kaštanů.

Otevírací doba:

 • PO: zavřenoUT-NE: 10:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

 • Dospělá osoba 4 €, dítě do 15 let 2 €.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, odkud to budete mít k nejkrásnějším zoologickým a botanickým zahradám na Slovensku skutečně blízko.

7. Zookontakt | Liptovský Mikuláš

Skutečně neobyčejný zážitek z blízkého kontaktu s divokými šelmami i jinak plachými tvory zažijete v jedinečném Zookontaktu na Liptově. Zahradu najdete jen 5 minut jízdy od Liptovského Mikuláše, hned vedle oblíbeného aquaparku Tatralandia. Už při vstupu se připravte na úchvatné zážitky – v doprovodu ošetřovatelů budete moci krmit přibližně 400 jedinečných zvířat, vyfotit se s nimi nebo natočit krátké video. Odvážlivci si budou moci pohladit mláďata medvěda, lva, tygra, rysa a další. Nebo dáte přednost voliéře s veverkami, svišti či papoušky? V Zookontaktu nechybí ani dravci, lišky polární či obyčejné a klokani z Austrálie. Zastavte se také na ukázku letu dravých ptáků, vaše děti nesmí odejít bez jízdy na koni či poníkovi.

Zookontakt na Liptově je součástí trojice zážitkových parků, které je možné navštívit díky jedné společné vstupence. Vydejte se tak do motýlí zahrady, kde vás zblízka okouzlí pestrobarevná oáza květů a exotických motýlů. Park Tatrapilis se zase pyšní prohlídkou kovových miniatur nejznámějších světových staveb, které sahají do výšky až 7 m. Nevynechejte ani atrakce jako zrcadlový labyrint, vláček či jízdu na vodní střele.

Otevírací doba:

 • PO-NE: 9:00 – 19:00 hodin

Vstupné:

 • Zookontakt: Dítě do 1 roku má vstup zdarma, každá osoba nad 1 rok platí 7 €.
 • Zookontakt + Motýlí zahrada + Tatrapolis: Dítě do 1 roku má vstup zdarma, každá osoba nad 1 rok platí 12 €.

Podívejte se na tipy ubytování, které vám umožní být blízko nejkrásnějším zoologickým a botanickým zahradám na Slovensku.

8. Botanická zahrada Nitra

Nitrianská botanická zahrada je součástí České zemědělské univerzity a nabízí bohaté sbírky tropických, subtropických, okrasných a pokojových rostlin. Procházka zahradou zahrnuje návštěvu ovocného sadu, vinohradu, skleníků a vivária. Botanická zahrada v Nitře zahrnuje také Mini ZOO.

Otevírací doba:

 • Vstup do parku se liší dle období, v létě od 8:00 do 18:00 hodin v pracovní dny a od 10:00 do 18:00 hodin o víkendech.
 • Vivárium: PO-PÁ: 8:30 – 15:00 hodin, ST: 8:30 – 18:00 hodin, NE: 10:00 – 12:00 hodin (komentované krmení)
 • Okrasné skleníky: PO-PÁ: 8:30 – 15:00 hodin, o víkendu zavřeno.

Vstupné:

 • Vstup do parku je volný.
 • Vivárium: Dospělá osoba 2 €, dítě 1 €.

9. Arboretum Mlyňany

Klenot Slovenských zahrad objevíte mezi obcemi Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou, jen 30 km od lázeňské Podhájské. Arboretum Mlyňany se pyšní nejbohatší a nejcennější sbírkou cizokrajných, převážně stálezelených dřevin na Slovensku. Zdejší sbírka je o to unikátnější, že v žádné jiné zemi s podobnými klimatickými podmínkami se nevyskytuje další zahrada s obdobnými exponáty. Rozloha až 67 ha dělá z arboreta jedno z největších v Evropě. Těšte se tedy na procházku po hlavní trase dlouhou 4,5 km, cestička vás provede až okolo 2 300 druhů rostlin. Pocit, že jste za pár minut prošli celý svět se neubráníte – pestrá sbírka obsahuje rostlinky z více koutů naší planety, zaměřená je obzvláště na flóru z východní Asie, Koreje a Severní Ameriky. Během prohlídky si všimněte i okouzlujícího zámečku z roku 1894, který arboretu kraluje.

Největší vzácností Arboreta Mlyňany je 35 m vysoký sekvojovec obrovský. Kromě něj si zde můžete prohlédnout i asijské dřeviny, které se kromě Mlyňan nevyskytují nikde jinde, pouze v Asii.

Otevírací doba v letním období:

 • PO-PÁ: 7:00 – 18:00
 • SO-NE + svátky: 8:00 – 18:00

Vstupné:

 • Dospělá osoba 3,50 €, dítě 1,50 €.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, odkud to budete mít k nejkrásnějším zoologickým a botanickým zahradám na Slovensku skutečně blízko.

Napsat komentář