Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Olomoucký kraj: Tipy na výlety a aktivity

Cestování

Olomoucký kraj: Tipy na výlety a aktivity

V Olomouckém kraji najdete širokou škálu výletů a aktivit. Od poznávání historických památek po objevování přírodních krás Jeseníků, tato oblast nabízí pro každého něco. Zde jsou naše 20 tipů na výlet:

  • Hrady, zámky a památky
  • Výlety v Olomouci
  • Přírodní krásy Olomouckého kraje

Hrady, zámky a památky v Olomouckém kraji

Hrad Bouzov

V srdci malebné krajiny Litovelska a Mohelnicka leží hrad Bouzov, jehož historie sahá do přelomu 13. a 14. století. S impozantní architekturou a plně zařízenými interiéry přilákává návštěvníky z celého světa. Dnes národní kulturní památka, hrad Bouzov ožívá během slavnostních příležitostí, kdy jsou k vidění i funkční padací mosty a mříže.

Hrad Bouzov se stal oblíbeným místem pro natáčení filmů a pohádek, díky svému magickému prostředí.

Filmy jako „O medvědu Ondřejovi“ a „Princezna zakletá v čase“ byly natočeny právě zde, čímž hrad Bouzov získal neodmyslitelné místo v české kulturní scéně.

Hrad Sovinec

Skrytý mezi zelenými kopci Sovineckého přírodního parku, hrad vypráví příběh nezlomného ducha moravského rodu Hrutoviců. Založený v polovině 14. století, hrad postupně rozrostl z válcové věže a paláce do majestátní pevnosti, která odrážela měnící se potřeby a umění své doby.

Hradní brány, kdysi vítající rytíře a šlechtice, nyní otevírají cestu návštěvníkům, aby prozkoumali jeho historii a uchvátili se krásou okolní přírody. Sovinec, pečlivě udržovaný a revitalizovaný, slouží jako muzejní prostor, kde jsou instalovány expozice týkající se jeho historie a kultury.

Hrad Šternberk

Základy hradu byly položeny v polovině 13. století Zdeslavem z Chlumce, představitelem starobylého českého šlechtického rodu, a od té doby hrad přečkal staletí plná proměn.

Interiéry hradu Šternberk ohromují historickými předměty, zahrnujíc umělecké kousky z různých koutů Evropy, se zvláštní pozorností k dílům z 15. století. Hrad Šternberk ožívá nejen díky historické hodnotě, ale i jako místo pro rozmanité historické, kulturní a společenské události, včetně svatebních obřadů.

Hrad Helfštýn

Zřícenina nad Týnem nad Bečvou v Olomouckém kraji byla založena na počátku 14. století a prošla několika přestavbami od gotiky po renesanci. Dnes ožívá díky Muzeu Komenského v Přerově, které hrad spravuje a pořádá zde kulturní akce, včetně Hefaistonu – každoročního setkání uměleckých kovářů.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě a živoucí kronika valašské kultury a tradic. Od založení v roce 1925 se toto muzeum v přírodě stalo centrem lidového umění a obyčejů. S téměř 100 historickými objekty rozprostřenými v Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, skanzen přináší autentický zážitek.

Dřevěné městečko, srdce skanzenu, prezentuje život malého města od poloviny 19. století do první čtvrtiny 20. století. Mlýnská dolina, otevřená v roce 1982, ukazuje funkční technické stavby na vodní pohon, přičemž lisovna oleje a další objekty dokládají technickou vyspělost a adaptabilitu valašských předků. Valašská dědina, nejrozsáhlejší část skanzenu, je ukázkou venkovského bydlení a hospodaření, kde se dodnes pěstují staré odrůdy plodin a chovají tradiční plemena zvířat.

Výlety v Olomouci

Svatý Kopeček

Obec Svatý Kopeček u Olomouce, s dominantní Bazilikou Navštívení Panny Marie, přitahuje obdivovatele barokní architektury i poutníky. Rozsáhlé rekonstrukce a obnova baziliky v roce 2020 zvýšily přístupnost tohoto místa pro věřící a návštěvníky.

Nově otevřené Svatokopecké muzeum umožňuje návštěvníkům nahlédnout do bohaté historie poutnictví a duchovního umění.

Olomoucký kraj: Tipy na výlety a aktivity

Tip: Ve Svatém Kopečku je také ZOO Olomouc.

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Jediné muzeum svého druhu v České republice – muzeum Olomouckých tvarůžků představuje historii a současnost výroby tradičního českého sýra. Moderní expozice muzea se rozprostírá na 9 místnostech. Zvláštní pozornost je věnována tradičním nástrojům, jako staré formy (klapačky) používané v loštické tvarůžkárně před více než sto lety. Prohlídka končí v prodejně, kde je možné sýr a další speciality zakoupit.

Aquapark Olomouc

Na dvouhektarové ploše se rozprostírá Aquapark Olomouc. Nabízí jak venkovní, tak zastřešenou část s možností celoročního využití, což zaručuje vodní radovánky bez ohledu na počasí. Dominantou aquaparku je 123 metrů dlouhý tobogán, který patří mezi nejdelší v České republice.

Dominantou aquaparku je 123 metrů dlouhý tobogán, který patří mezi nejdelší v České republice.

Venkovní areál obsahuje standardní 25metrový bazén s plaveckými dráhami a relaxační zónu s masážním bazénem, whirpooly, saunami a dalšími wellness službami. Pro nejmenší je připravena pestrobarevná lezecká stěna, zatímco rodiče si mohou užívat volné chvíle v kavárně nebo ve wellness zóně.

Kostel svatého Mořice

V roce 2021 byla otevřena vyhlídková věž kostela po téměř tříleté rekonstrukci, nabízející návštěvníkům úchvatné výhledy na Olomouc a okolí. Interiér kostela je bohatý na umělecká díla, včetně sousoší Kristus na Olivetské hoře, považovaného za nejcennější památku gotického sochařství v Olomouci. Kostel svatého Mořice byl prohlášen za národní kulturní památku.

Klášter Hradisko

Klášter Hradisko je významným památníkem středověkého duchovního a kulturního života na Moravě. Prošel turbulentní historií, včetně zbourání husity v 15. století. Dnešní podoba komplexu, dominovaná barokní budovou z 17. a 18. století, je považována za jedno z nejhodnotnějších děl středoevropské barokní architektury.

V roce 1790 byly prostory kláštera adaptovány pro vojenské účely, včetně zřízení pevnostního skladiště, zajateckého tábora a později vojenské nemocnice, která zde funguje dodnes. V prostorách bývalé márnice, postavené v roce 1909, bylo otevřeno muzeum dokumentující historii nemocnice.

Příroda a přírodní úkazy v Olomouckém kraji

Arboretum Paseka

Arboretum Makču Pikču Paseka, nacházející se nedaleko Šternberka a hradu Sovinec, vzniklo z iniciativy Ing. Radima Slabého. Zahradní architekt, proslulý svými originálními návrhy a realizacemi zahrad, proměnil rekultivovanou skládku ve starém lomu v rozlehlý zahradní komplex. Na terasách arboreta se návštěvníci mohou kochat nepřeberným množstvím skalniček, dřevin, kaktusů a travin.

Dům přírody Litovelského Pomoraví

V srdci CHKO Litovelské Pomoraví leží Dům přírody. Na rozsáhlém 15hektarovém areálu se návštěvníci mohou těšit na objevování malebných zákoutí. Rajská zahrada, Sluneční hora, Lesní chrám a Ohniště zlaté spirály jsou jen některé z mnoha zajímavých míst, která v areálu můžete navštívit.

Dům přírody je plně přístupný a bezbariérový, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Areál nabízí možnost setkat se s místní faunou, jako kozy, ovce a husy, poslouchat žabí koncerty u tůní nebo sledovat život bobří rodiny u rybníka. To vše je součástí bohatého ekosystému, který Dům přírody Litovelského Pomoraví uchovává a prezentuje veřejnosti.

Hranická propast

Nejhlubší propast v České republice a zároveň nejhlubší zatopená propast světa, představuje fascinující přírodní fenomén, který dosud ukrývá mnohá tajemství. Poslední ověřené měření dosáhlo hloubky 519,5 metrů a odhady naznačují, že by mohla dosáhnout až úctyhodných 1000 metrů. Hranická propast je tedy objektem přitahujícím vědce z celého světa.

Historie průzkumu propasti sahá až do roku 1900, kdy byly podniknuty první pokusy o její měření. Od té doby se stala výzvou pro mnoho potápěčů a vědců, kteří se snažili odhalit její tajemství.

Napsat komentář