Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Osobně ověřeno: Recenze wellness pobytu v Penzionu Pod Bazilikou v Maďarsku

Architektura

Osobně ověřeno: Recenze wellness pobytu v Penzionu Pod Bazilikou v Maďarsku

Společně s Nikolou, členkou našeho Travelking týmu, jsme navštívili Maďarsko a konkrétně Penzion Pod Bazilikou v Ostřihomi. Shrnujeme naši zkušenost s cestováním, ubytováním, wellness a stravováním, a doporučujeme nevynechat zajímavé výletní cíle.

Detaily pobytu

 • Termín: 7.5.2023 – 9.5.2023
 • Ubytování: Penzion Pod Bazilikou
 • Lokalita: Ostřihom
 • Cestovali jsme: S partnerem
 • Stravování: Polopenze
 • Doprava: Autem

Ostřihom: Penzion Pod Bazilikou – wellness, polopenze, víno, nápoje + slovenský personál

Cesta a parkování:

Vyrazili jsme do Maďarska z Klobouk u Brna vlastním autem, volbou nezpoplatněné trasy, což nám ušetřilo 12 euro za desetidenní známku. Doba jízdy byla přibližně 3,5 hodiny. Cesta vedla přes slovenské vesnice a města. Rozhodli jsme se prodloužit trasu o 45 minut a navštívili jsme maďarské město Tata. V Maďarsku jsme nemuseli platit za dálniční známku, protože Ostřihom leží těsně za hranicí se Slovenskem. Město Ostřihom se v maďarštině nazývá Esztergom, takže jsme během cesty sledovali směrovky, abychom neztratili orientaci.

Parkování:

Parkovat lze před penzionem, kde je platební automat. Penzion nabízí bezplatné parkování na uzavřeném dvoře – sousední parcele, nepropojené s penzionem. Parkování je zdarma, ale pokud je penzion plně obsazen, místa nemusí stačit. Na noc se zavírají dřevěná vrata. Kamerový systém zde není a plocha je nerovná s kamínky nebo zatravněná. Parkování jsme nerezervovali předem.

Kde jsme se ubytovali?

Penzion Pod Bazilikou je v srdci Ostřihomi, přímo na úpatí kopce s bazilikou a hradem. K lázním je to pěšky asi 10 minut. V okolí je spousta restaurací a cukráren. Poloha penzionu je vynikající. Z venku je nenápadný, vidíte pouze velká vrata a okna. Před odjezdem jsem se snažila najít fotografie z venku na webu penzionu, ale nic jsem nenašla. Na místě jsme penzion také neviděli na první pohled, pouze vedle je jiný penzion, který je označen až moc. Potom jsme si všimli cedule na fasádě domu s názvem Bazilika alatt Panzió.

Postrádali jsme vchod. Zkusila jsem uličku za rohem, ale ani tam nebyl vchod, tak jsme zkusili kliku u vrat a bylo to ono. Možná by pomohla cedulka na vratech označující hlavní vstup. Přesto jsme si na nenápadnost penzionu zvykli a ocenili soukromí. Hned za vraty jsou prosklené dveře do recepce a vedou na uzavřený dvorek s útulným posezením mezi záhonky. Procházejíce budovou a vidíce, že má až 3 patra, je zajímavé, jak je stavba uzpůsobena.

Pokoj byl v přízemí, na konci chodby. Penzion nabízí různé typy pokojů, které si můžete vybrat při rezervaci. Náš byl Standard bez přistýlky (bezpříplatkový). Pokoj byl dostatečně prostorný s manželskou postelí. Ložní prádlo a ručníky měly vyšité logo a název penzionu, což se mi líbilo. K dispozici byla klimatizace ovládaná dálkově, kterou jsme ale nevyužili. Vybavení zahrnovalo televizi bez českých programů, židli, stůl, křeslo, skříň a noční stolky.

K dispozici byla rychlovarná konvice a 3 čajové pytlíky, stejně jako kapslový kávovar se 3 kapslemi – další byly za příplatek. Nechyběl minibar/lednička s 6 nápoji (nealko limonády a 1x pivo) v ceně poukazu (doplnění je za příplatek). Na oknech visely závěsy až po zem, pro spánek nerušený světlem. Součástí pokoje byla koupelna se sprchovým koutem, ve sprše panel s možností ruční sprchy, „deště“, „vodopádu“. Kromě sprchového gelu a šamponu byla k dispozici i holicí sada, zubní kartáčky a fén. Nenašla jsem výtah, ale pokud budete ubytováni v přízemí, není s bezbariérovostí problém. Penzion má také dětské postýlky k zapůjčení (viděla jsem je na chodbě :D).

Jak jsme se najedli v ubytování?

V ceně balíčku byla polopenze. V penzionu není restaurace ani samostatná jídelní místnost, snídaně jsou servírované v prostoru přízemní chodby od 7 do 10 hodin ráno. Zde je kout pro snídaňový bufet a stolečky, jíst se dá i venku dvoře. Na snídani byl základní výběr – vajíčka, párky, zelenina, šunky, sýry, jogurty, cereálie s mlékem, sladké i slané pečivo, máslo, džemy, džusy, automat na kávu a čokoládu, čaj, ovoce. Neustále se doplňovalo, takže bylo všeho dost. Mně v nabídce chyběly akorát croissanty. 🙁 V prostoru bufetu pak po celý den zůstal k používání automat na kávu, automat na džusy a mikrovlnná trouba – což ocení zejména rodiče malých dětí pro ohřívání příkrmů. K dispozici byly i dětské židličky. Jsme rádi za možnost dát si kdykoliv během dne kávu. 🙂

Osobně ověřeno: Recenze wellness pobytu v Penzionu Pod Bazilikou v Maďarsku

Večeře jsou servírované v restauraci, která leží minutu od penzionu. Při check-inu jsme dostali dva vouchery do této restaurace na večeři, které jsme předložili a dostali jsme polévku, hlavní chod, dezert a nápoj. Vybírat jsme mohli ze všech pokrmů na jídelním lístku, bez ohledu na cenu, nikdy jsme nic nedopláceli. Sedět se dá jak vevnitř, tak na krytém dvoře. Večeře se podávají do 18 hodin, my jsme ale většinou přišli až mezi 17:00 a 17:30 a odcházeli před 19 hodinou. Myslím si, že jde hlavně o to, že se poté restaurace plní i jinými zákazníky, tak aby byli hosté penzionu odbaveni před tím. Jídelní lístek je docela pestrý, jídla jsou zde uvedena maďarsky, německy a anglicky. Proto bych doporučovala si již před pobytem nabídku restaurace projít na webu, kde jsou i obrázky jídel, a pomocí webového překladače si bez problémů vyberete, co vám bude chutnat. V jídelníčku jsou totiž na výběr i žabí stehýnka a smažený sýr s rýží, což se nemusí každému zrovna trefit do chuti.

Pochutnali jsme si na rybích polévkách a kuřecím vývaru – nabídka polévek je široká. Dále jsou na výběr všechny druhy masa připravené různými způsoby. Měli jsme kuřecí kousky s nudlemi a kuřecí řízečky se salátem, hovězí svíčkovou a hovězí guláš. Pro vegetariány bylo v menu tofu, v nabídce i 4 dětská jídla. Jako dezert jsem si dopřála palačinky s marmeládou. Předkrm byla miska s chlebem a pálivou papričkovou pastou (Pista), kterou Maďaři zvyknou dávat ke všemu.

Jak jsme se najedli v okolí?

Navštívili jsme jihoamerickou restauraci Cilantro Tropical Bistro, jen přes cestu od penzionu. Restaurace má příjemnou atmosféru a nabízí quesadillu. Jídelníček byl v maďarštině, ale většina názvů byla španělských, známých i u nás. Personál mluvil anglicky a bez problémů vysvětlil, o jaké maso se jedná. Jídelníček je možné předem prostudovat na internetu. Platba kartou je možná.

Odpolední zákusek jsme si dali ve vyhlášené cukrárně Szamos Cukrászda, asi 5 minut od penzionu. Jedná se o cukrárnu s mnohaletou tradicí, proslavenou výrobou marcipánových růžiček. Prostory jsou příjemné. Objednali jsme si dort, kávu, čaj a na cestu jsme si s sebou vzali marcipánovou postavičku.

V okolí penzionu najdete spoustu restaurací, takže nikdo určitě nezemře hlady. 🙂

Jaké bylo wellness centrum v penzionu?

Wellness centrum je otevřeno každý den od 14:00 do 22:00, není potřeba rezervace předem. Župan i pantofle byly připraveny na pokoji, v wellness byla k dispozici ještě prostěradla. Nabízí 4 druhy saun a vířivku. Vše fungovalo správně, pouze návod na vířivku byl v maďarštině, takže jsem nevěděla, jak ji spustit. Ale není problém požádat někoho z recepce, aby pomohl. Pokud nebyla zapnutá některá sauna, recepční ji na žádost hned nastavila a vyhřálo se docela rychle. V prostoru saun jsou také sprchy a 4 lehátka k odpočinku.

V příjemné docházkové vzdálenosti od penzionu lázně Aquasziget Esztergom a venkovní plavecký bazén.

Výletní cíle

 • Bazilika – Viditelná z dálky. V roce 2023 probíhá rekonstrukce; prohlídky zrušeny. Dostali jsme se pouze do „Pokladnice“, kde je liturgické textilie, korunovační kříže a jiné cenné předměty zlata a drahých kamenů. Popisky pouze maďarsky.
 • Szentendre Skanzen – Nachází se asi 40 minut jízdy autem jižně od Ostřihomi, ale stojí za to. Je to rozsáhlý skanzen s mnoha původními domy z různých částí a období Maďarska. Většina staveb je přístupná, takže si můžete prohlédnout i vnitřní vybavení. Navštívit ho trvá přibližně 4 hodiny.
 • Město Tata – Jestliže cestujete do Ostřihomi z České republiky nebo ze západního Slovenska, můžete se cestou tam či zpět zastavit v Tatě, která leží asi 50 minut západně od Ostřihomi. V městě se nachází 2 jezera, jedno u hradu a druhé v anglickém romantickém parku. Dále zde stojí palác Esterházy, kopec s kapličkou a vodárenskou věží, a procházka parkem kolem jezera je velmi příjemná, i v letních dnech.
 • Most Marie Valerie – Ostřihom leží na břehu Dunaje, přes který vede most do Slovenského Štúrova. Střed mostu je státní hranicí. Po mostu se dá projít pěšky nebo projet autem. Pěší chůze zabere asi 10 minut, ale nabízí krásný výhled na Ostřihomský kopec s bazilikou.
 • HradOstřihomský hrad stojí vedle baziliky, ale v pondělí byl zavřený, takže jsme ho nenavštívili.

Důležité upozornění je, že v pondělí je v Maďarsku většina památek zavřená (týká se i skanzenu). Otevřena byla jen bazilika. Takže na tento den si musíte zvolit jiný program, například relax v lázních.

Závěrečné hodnocení pobytu v Penzionu Pod Bazilikou

“Ubytování v Penzionu pod Bazilikou v maďarské Ostřihomi mě skutečně okouzlilo. Penzion nabízí stylové a komfortní ubytování v srdci města, jen pár kroků od hlavních lákadel, zejména bazilika, hrad a lázně. Procházky uličkami a podél řeky Dunaj rovněž stojí za to. Další zajímavosti a památky jsou v okolí. Pokoj byl prostorný a pěkně vybavený. Snídaňový bufet s dostatečným výběrem je přímo v penzionu, večeře se podávají v sousední restauraci, jen minutu od penzionu. Možnost využít kávovar kdykoliv během dne a posezení na dvoře plném zeleně jsme ocenili. Každý večer jsme relaxovali v saunách a vířivce v suterénu. Pobyt zde mohu určitě doporučit jako romantický pobyt pro páry v jakémkoliv ročním období.”

👍 Pobyt v Penzionu Pod Bazilikou byl osobně ověřen Nikolou, členkou týmu Travelking, a jeho návštěvu může s klidným srdcem doporučit i vám. Další osobně ověřené hotely si můžete prohlédnout zde.

Napsat komentář