Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Travel Hacking Budapešť, Vídeň, Paříž: Jak ušetřit na vstupech

Architektura

Travel Hacking Budapešť, Vídeň, Paříž: Jak ušetřit na vstupech

Chcete spatřit nejkrásnější kouty Evropy bez vyprázdnění peněženky? Věděli jste, že jako občan EU můžete získat slevu na vybrané památky v Budapešti? A že v Paříži je možné navštívit některá muzea zdarma v určité dny?

Slevová karta – nejlepší přítel turisty

Základním vybavením každého cestovatele je slevová karta. Pokud jste student, nezapomeňte na ISIC. Pro ostatní cestovatele jsou k dispozici městské pasy s mnoha výhodami. Slevové karty jsou dnes k dispozici ve všech významných turistických destinacích, včetně měst, hor a regionů.

Pokud plánujete návštěvu města a chcete ušetřit na vstupech do památek, city pass je pro vás tou správnou volbou.

Maďarsko: Budapešť

Slevová karta Budapest Card: slevy 10 až 50 % na dopravu, muzea, památky, lázně, restaurace a hospody.

Co je důležité vědět: Karta je registrovaná na jednu osobu, tedy nepřenosná. S 5% slevou ji můžete zakoupit online, v MIC (adresy zde), cestovních agenturách, prodejnách jízdenek MHD a dalších. Často ji poskytují hotely jako součást pobytového balíčku.

Varianty: 24 h za 21,99 €, 48 h za 32,99 €, 72 h za 42,99 €, 96 h za 52,99 €, 120 h za 62,99 € a 72 h Junior pro děti ve věku 6 až 18 let za 32,99 €.

Vstupy zdarma a se slevou bez karty

Co byste měli vědět při návštěvě Budapešti je, že mnoho z místních památek (celé či jejich části) můžete navštívit zdarma. A pokud ne, není tolik drahé. Maďarsko je obecně pro Čechy cenově velmi přívětivé. Takže pokud plánujete jen pár návštěv, peněženku to určitě nezruinuje.

Zdarma v Budapešti můžete navštívit Rybářskou baštu. Část balkónů a věží je volně přístupná, část za poplatek, ale ten je spíše symbolický. Lístky stojí přibližně 800 HUF, tedy asi 70 Kč. Bezplatně se také můžete pohybovat po městském parku, kde můžete obdivovat nádherné sochy, a po Margaretině ostrově. Během hlavní sezóny zde navíc naleznete menší ZOO.

Na dvory a nádvoří Budínského hradu se také dostanete bez nutnosti platit vstupné, s výjimkou dnů, kdy se zde konají festivaly. Dále je zdarma vstup do Baziliky sv. Štěpána.

Bazilika svatého Štěpána je největší kostel v Budapešti.

TIP: Pro nádherný panoramatický výhled na celou Budapešť vystoupejte na vrchol baziliky (364 schodů pro odvážné, méně odvážní využijí výtah). Vyhlídka je přístupná od dubna do října, za vstup dáte 500 HUF (asi 40 Kč). Za tuto malou částku a hodně velkou námahu (nevybíháte-li 300 schodů denně) se odměníte fantastickým zážitkem.

Travel Hacking Budapešť, Vídeň, Paříž: Jak ušetřit na vstupech

Za co se v bazilice platí: prohlídka s průvodcem (2000 HUF, cca 170 Kč), varhanní koncerty (3000 HUF, cca 250 Kč).

Láká vás prohlídka budovy Parlamentu? Občané EU mají na prohlídkové okruhy slevu 50 %, studenti dokonce 75 %.

Budova parlamentu jednou z nejstarších vládních budov v Evropě

Tip na závěr: Během vybraných národních svátků (15. března, 20. srpna a 23. října) nemusíte platit vstup do budapešťských muzeí.

Rakousko: Vídeň

Slevová karta Vienna City Card: slevy na dopravu, muzea, restaurace, bary, hospůdky, památky a nákupy.

Dobré vědět: Karta existuje ve červené variantě pro městskou hromadnou dopravu (metro, autobusy, tramvaje) a bílé variantě pro jízdy Big Bus Vienna a prohlídky města s průvodcem. K dostání v hotelech, MIC, prodejních centrech společnosti Big Bus Vienna nebo online.

Varianty červená: 24 h za 17 €, 48 h za 25 €, 72 h za 29 €.

Vstupy zdarma do muzeí každou první neděli v měsíci

Do muzeí ve Vídni můžete vybrané dny navštívit bez placení. Vstup je zdarma pro osoby mladší 19 let do Wien Musea.

Pro ostatní tu je free entry každou první neděli v měsíci, na stálé i dočasné expozice. Seznam zapojených muzeí naleznete ZDE.

Pokud jde o město, nic vám nebude stát v cestě při obdivování historického centra Vídně s barokními stavbami nebo procházkách v městském parku, který stráží socha Johanna Strausse.

Městský park byl založen v r. 1862.

Doporučujeme navštívit Katolický kostel sv. Petra. To je jeden z nejkrásnějších kostelů ve Vídni, možná i v Rakousku. Bezplatný vstup je do této úchvatné barokní krásky ve středu Vídně, kde se konají proslulé varhanní koncerty a recitály místního chlapeckého sboru – zdarma. Při plánování toulky Vídní si určitě toto místo přidejte na seznam.

Napsat komentář