Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Objevte NEJ z Polska: TOP 5 filmových lokalit

Volný čas

Objevte NEJ z Polska: TOP 5 filmových lokalit

Polská města přímo vybízí k natáčení válečných filmů. Právě Schindlerův seznam představil Krakov. V Polsku se natáčely další hollywoodské trháky, jako Pianista nebo Zaklínač. Kde? Objevte tato filmová místa!

Kvalitní filmový snímek potřebuje vhodná místa, kde se příběh odehrává. Historická polská města jsou oblíbenou destinací pro natáčení děl s válečnou tematikou. Filmaři objevují i přírodní krásy této země. Kde vznikl seriál Zaklínač nebo Pianista?

Schindlerův seznam – Krakov

Hvězdně obsazený snímek Schindlerův seznam z roku 1993 s Liamem Neesonem (Oskar Schindler) vypráví o hrůzách nacistů na Židech. Schindler, průmyslník, se snažil zachránit pronásledované Židy dáváním práce ve své továrně na granáty v Brněnci.

Režisér Steven Spielberg se snažil o autenticitu, spolupracoval s odborníky a přeživšími holokaustu a mnoho scén natočil v Krakově.

Kaziměř a most maršála Józefa Piłsudskiego

 • Čtvrť Kaziměř byla centrem židovské komunity. Během nacistické okupace ji však museli Židé opustit a přesídlit se na druhou stranu řeky Visly. Během exodu přecházeli přes most maršála Józefa Piłsudskiego.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

 • Schindler v kostele na krakovském náměstí navazuje styky s pašeráky.

Ulice Szeroka

 • Ulice ve čtvrti Kaziměř se ve filmu vyskytla několikrát, sloužila jako kulisa pro krakovské ghetto.

Továrna Oskara Schindlera

 • Areál bývalé továrny, kde obchodník Schindler zaměstnával Židy, najdete na ulici Lipowa 4. Ve filmu zahlédnete schodiště a také záběry fasády.

Osvětim

 • Přímo v areálu koncentračního tábora se filmovat nesmí, avšak štáb měl povoleno natočit si Osvětim zvenčí. Interiéry pak filmaři zrekonstruovali v lomu Liban, kde vznikla například nervy drásající scéna ze sprch.

Věděli jste, že je Steven Spielberg potomkem ukrajinských Židů? Snímek Schindlerův seznam získal sedm Oscarů, z toho jednoho za režii. Spielberg honorář za film odmítl, protože by to pro něj byly – jak sám řekl – krvavé peníze, a tak věnoval výdělek nadaci Shoah.

Krakov – Nejoblíbenější pobyty

Krakov s dobovými pokoji, wellness + slevy

Hotel Daisy Superior

Krakov luxusně přímo v centru s wellness

Qubus Hotel Kraków

Krakov blízko centra se slevami na atrakce

Hotel Nowa Panorama

Polsko: Krakov stylově s wellness a zábavou

Pianista – Varšava

Život mladého a nadaného pianisty Wladislawa Szpilmana (Adrien Brody) se razantně změní, když německá vojska napadnou Polsko a začnou uplatňovat tvrdé restrikce proti Židům. Příběh výstižně shrnuje slogan filmu: hudba byla jeho vášní, přežití mistrovským dílem.

Objevte NEJ z Polska: TOP 5 filmových lokalit

Ve filmu Pianista se objevily především lokality v Berlíně, Postupimi i v Polsku – většina scén pak byla natočena ve zchátralých budovách ve varšavské čtvrti Praga.

Saski Hotel

 • Hotel posloužil jako kavárna Capri, kde pianista pracoval.

Ulice Kozia

 • Tato ulice přečkala válku a zachovala si svůj historický šarm, sloužila jako pozadí při natáčení různých scén.

Krakovské předměstí

 • Szpilmanova rodina se dozvídá o vstupu Velké Británie a Francie do války proti nacistům a sleduje pochod německých vojáků ulicemi.
 • V válečném dramatu se objevily ulice Konopacka, Mała, Stalowa a další. Některé části města, kde se natáčelo, je těžké rozlišit, jelikož byly v postprodukci upraveny tak, aby vypadaly jako za války.

  Snímek režíroval kontroverzní a oceňovaný režisér Roman Polanski a vycházel z Szpilmanovy autobiografie. Inspirací mu byly i jeho vlastní tragické zkušenosti – režisérovi rodiče byli odvlečeni do koncentračního tábora, matka zemřela v Osvětimi.

  Zaklínač – Ogrodzieniec

  Geralta z Rivie, v podání Henryho Cavilla, zaujal celý svět. Zmutovaný lovec příšer putuje světem směrem k osudu a seká hlavy – ne nadarmo je nazýván Řezník z Blavikenu. Jeho život se zkomplikuje, když se setká s krásnou a cílevědomou čarodějkou Yennefer, sukničkářkou Marigoldem a princeznou Ciri.

  Ogrodzieniec

  • Zříceninu hradu uvidíte ve finále první série Zaklínače. Zde probíhá epická bitva u Soddenu. Filmaři využili nejen zříceninu, ale i okolní lesy.

  Letopisy Narnie – Bludné skály

  Sourozenci Lucinka, Edmund, Zuzana a Petr jsou evakuováni na anglický venkov na začátku druhé světové války. Při hře na schovávanou se nejmladší Lucinka ukryje ve staré skříni, která je vchodem do Narnie. Pod vedením lva Aslana se vydávají do boje proti zlé Bílé čarodějnici a za dalšími dobrodružstvími. Abyste mohli nahlédnout do světa s překrásnou přírodou, nemusíte procházet skříní – stačí vyjet do Polska.

  Bludné skály

  • Pískovcové skalní město v polských Stolových horách se nachází jenom pár kilometrů za hranicemi. Projděte se úzkými chodbami kolem skal různých tvarů. Je to zážitek i pro ty, kdo Letopisy Narnie neviděli!
  • V labyrintu se natáčel díl Letopisy Narnie: Princ Kaspian.

  Bělověžský prales

  • V prvním díle série, Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, prochází děti jedním z nejstarších národních parků v Evropě – Bělověžským pralesem.
  • Na severním okraji pralesa na vodní nádrži Siemianówka byla zfilmována dramatická scéna, kdy čtveřice sourozenců utíká přes zamrzlé jezero před zlými vlky Bílé čarodějnice.

  Mezi další místa, kde příběh vznikal, patří vodopád Kamieńczykapolských Krkonoších a soutěsky řeky Dunajec.

  Předčítač – Lublin

  Cenami ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka. Příběh o milostném vztahu mezi starší ženou a mladým chlapcem otevírá téma viny Němců za zločiny druhé světové války.

  Koncentrační tábor Majdanek

  • Film vznikal převážně v Německu, ale prostřednictvím flashbacků diváci putují do koncentračního tábora Majdanek nedaleko Lublinu.
  • Tábor byl založen jako zajatecký v roce 1941, ale o dva roky později se stal klasickým koncentračním táborem. Osvobozen byl v roce 1944 a následující rok zde bylo zřízeno první muzeum svého druhu – Państwowe Muzeum na Majdanku.

  Napsat komentář