Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Hurá na běžky do Krušných, Lužických či Jizerských hor! Poradíme vám ty nejlepší trasy

Blog

Hurá na běžky do Krušných, Lužických či Jizerských hor! Poradíme vám ty nejlepší trasy

Kde se na česko-německém a česko-polském pohraničí běžkuje? Kam vyrazit, pokud jsem začátečník? Kde jsou trasy vhodné pro bruslení? Tolik otázek. a na všechny máme odpovědi v našem článku.

Za okny řádí zima, která je sice oproti zimám před 10 lety slabší – ale ani to jí nezabrání nasypat na hory sněhu tak akorát, abyste mohli vyrazit na běžky. No jo, ale kam? Kde je ideální terén, hezky upravená stopa, dostatek sněhu a naopak nedostatek ostatních lidí? Dnes se podíváme na zoubek horám na česko-německém a česko-polském pohraničí – Krušným, Lužickým a Jizerským.

V době tvorby tohoto článku byly všechny zmiňované stopy zasněžené a strojově upravené.

Běžkování v Krušných horách

Krušné hory hlásí sněhobílo a upraveno. Pokud jste si dali za cíl přejet celé Krušné hory na běžkách, zklameme vás. Střední část Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou nabízí většinou náhodně vyšlapané stopy od běžkařů. Jestliže jsou vaše běžkařské cíle méně ambiciózní, zklamání se vyhnete – nevyhnete se však kilometrům hezkých, strojově upravených běžkařských stop v západní a východní části Krušných hor. Některé z nich se mohou pyšnit titulem “závodní” a často najdeme střediska propojená stopami navzájem.

Pravděpodobně nejznámějším střediskem z Krušných Hor je Boží Dar. Po Krušnohorské lyžařské magistrále na Pernik se dostanete po 13,9 km vhodných pro zdatné běžkaře. Pokud hledáte kratší trasu nebo chcete běžet s dětmi, zkuste naučnou stezku Ježíškova cesta. Kromě běžeckých tras nabízí i herní prvky a občerstvení, v závislosti na aktuálních vládních nařízeních. Malá trasa Ježíškovy cesty má délku 4,5 km, velká 11,4 km.

❄ Další oblíbené běžkařské stopy v Krušných horách

 • Abertamy – Červená jáma – Bludná (- Blatenský vrch) – Mílov – Myslivny – rozc. pod Špičákem – Mrtvý rybník – Hřebečná – Červená jáma
 • Okruh Karlova běhu
 • Bublavský okruh
 • Vysoká Pec/Rudné – Severní louka nad Nejdkem – Vysoká Jedle – U závory

Běžkařské trasy v Lužických horách

Pohoří Lužických hor na severu Čech nepatří mezi oblíbené destinace běžkařů, což je chyba – zde naleznete dostatek kratších i delších tras a skiareálů. Pokud nechcete potkat mnoho lidí na svých stopách, Lužické hory jsou vaší ideální volbou. Běžkaři tvrdí, že zdejší krajina slouží spíše k užívání si přírody než k rychlé jízdě.

Hurá na běžky do Krušných, Lužických či Jizerských hor! Poradíme vám ty nejlepší trasy

Lužické hory mají svou magistrálu, ale pravidelná úprava zde neprobíhá. Nejznámější oblastí pro sjezdové i běžecké lyžování je Polevsko. Zdejší lyžařský areál nedávno prošel kompletní modernizací, přestože ostatní lyžařská střediska v Lužických horách pomalu ubývají. Odsud se můžete vydat na jednoduchý, cca pětikilometrový, velmi hezký okruh – z Jedličné k vleku, přes louku dolů k prácheňské silnici, zpět nahoru přes Polevský vrch a kytlické pastviny. Přestože se jedná o nejznámější okruh v Lužických horách, pravděpodobně se zde s mnoha běžkaři nepotkáte.

❄ Další oblíbené běžkařské stopy v Lužických horách

 • Základní okruh kolem Medvědí hůrky se startem opět na Jedličné (3km okruh)
 • Trasa na Prysk: z Jedličné přes Kytlické pastviny na neudržovanou silnici Polevsko Prysk do Horního Prysku (tam a zpět cca 6 km)
 • Okruh pro bruslení s nástupem z prácheňské silnice, vedoucí po loukách a pláních okolo Polevského vrchu k silnici na Prácheň (3 km).

Jizerské hory jsou pro běžkaře rájem

Pakliže jste již zdatnější běžkař a během výletu jde hlavně o co nejvíce kilometrů v běžkách, Jizerské hory jsou pro vás ideální. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras jako právě ony. Je však nutné mít na paměti, že Jizerské hory jsou poměrně profláklé, proto v těch nejznámějších stopách potkáte dost kolegů.

Místní běžkařské impérium není omezeno pouze na Jizerskou magistrálu. Ta představuje vyhledávaný areál pro běh na lyžích v České republice, s pravidelně upravovanými stopami o celkové délce přes 180 km. Největší centrum, Bedřichov, je známé jako start i cíl slavných lyžařských závodů Jizerská 50, které můžete projet v plné délce nebo zkráceně. Dalšími výchozími body jsou Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš a Hrabětice.

Stopy jsou každodenně upravovány rolbou. Z Bedřichova doporučujeme například okruh na Hřebínek a z Jizerky trasu přes Mořinu, Václavikovu studánku, Soušskou silnici, Protrženou přehradu, Mariánskou Horu, Josefův Důl a Peklo, a zpět na Jizerku.

❄ Další oblíbené běžkařské trasy v Jizerských horách

 • Z Oldřichova v Hájích do Bedřichova (13,5 km)
 • Z Nového Města pod Smrkem na Smědavu (13,3 km)
 • Z Jablonce nad Nisou do Bedřichova (13,6 km)
 • Z Harrachova na Smědavu (13,6 km)
 • Ze Smědavy do Bedřichova (13,7 km)

Však ani zdaleka jsme neprozkoumali všechny krásy, které Jizerské hory skrývají. Biatlonový a lyžařský areál Břízky v Jablonci poskytuje také mnoho tras a polské Jakuszyce jsou jen kousek za česko-polským hraničním přechodem.

Napsat komentář