Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Objevte to NEJ z Česka: 14 NEJkrásnějších zámků (nejen) z pohádek

Kultura

Objevte to NEJ z Česka: 14 NEJkrásnějších zámků (nejen) z pohádek

Česko je zemí nádherných zámků, vyhledávaných jak turisty, tak filmaři. Podívejte se na nejkrásnější zámky, které hrály hlavní roli v pohádkách a filmech – vybrali jsme jich 14.

V Česku se nachází stovky zámků, vynikajících svou architektonickou, uměleckou a historickou hodnotou. Mnohé jsou známé z pohádek a filmů. Přinášíme tipy na nejkrásnější české zámky.

1. Zámek Český Krumlov

Hrad a zámek Český Krumlov tvoří nádherný architektonický celek s bohatou kulturní tradicí, patřící mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. Je druhým nejrozsáhlejším komplexem po pražském hradu a je zapsán v seznamu UNESCO. Je typický svou pomalovanou věží, která je viditelná již z dálky a označuje příjezd do Českého Krumlova. Věž spolu s Hrádkem patří k nejstarším částem komplexu, pochází z 13. století. Purkrabství bylo postaveno o tři století později. Unikátním prvkem je Plášťový most spojující Rožmberská obydlí. Nevynechejte ani zahradu s letohrádkem Bellaire a letní divadelní scénu s otáčivým hledištěm, které je slavné po celé Evropě.

Tento rodinný skvost Rožmberků přitahuje filmaře jako magnet. Zde byly natočeny filmy Z pekla štěstí, Tři životy, Pyšná princezna (ta také v Hluboké a Telči), Řeka čaruje, Jen ho nechte, ať se bojí a další.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 9:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné závisí na vybraném okruhu: pro dospělé 50 – 280 Kč, pro seniory a studenty 50 – 220 Kč, pro děti do 18 let 50 – 190 Kč, děti do 6 let zdarma.

Zde najdete tipy na ubytování, aby bylo blízko k zámku.

2. Zámek Hluboká nad Vltavou

Patnáct kilometrů severně od Českých Budějovic leží jeden z nejromantičtějších zámků, Hluboká nad Vltavou, stylizovaný do anglické tudorovské gotiky, inspirovaný anglickým hradem Windsor. Zámek, vlastněný rodem Schwarzenbergů od poloviny 17. století do začátku druhé světové války, se může pochlubit 140 místnostmi a 11 věžemi. Prohlídka zahrnuje soukromé pokoje i reprezentační sály s vyřezávanými obloženími stěn, kazetovými stropy, elegantním nábytkem, křišťálovými lustry a bohatými sbírkami obrazů, stříbra, porcelánu a gobelínů. K dispozici je i věž, zámecká kuchyně a jízdárna.

Zámek Hluboká nad Vltavou, v roce 1952, byl domovem Pyšné princezny Krasomily a jejího otce, panovníka Půlnočního království. Na pohádkovém zámku bylo také natočeno několik dílů seriálu Pan Tau.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 9:00 – 17:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné podle vybraného okruhu pro dospělého stojí 150 – 280 Kč, pro seniory a studenty 100 – 220 Kč, pro děti do 18 let 50 – 110 Kč, děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy ubytování, ať máte k zámku opravdu blízko.

3. Zámek Konopiště

Zámek Konopiště ve Středočeském kraji, nedaleko Benešova, proslavil následník trůnu Ferdinand d’Este svou láskou k lovu. Přestože sám byl vegetarián a nejraději si pochutnával na ovocných knedlících, jeho posedlost lovem je patrná na všech zdech zámečku obtěžkaných trofejemi zvířecích hlav. Kromě lovu se Ferdinand věnoval panství, na němž vybudoval zámek v historizujícím stylu s moderními prvky. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Růžovou zahradu se skleníky. Do zámku umístil své rozsáhlé sbírky, získané jednak jako dědictví po svých italských předcích a jednak svou vlastní sběratelskou činností. Kromě trofejí uvidíte na zámku zachovalé interiéry arcivévodské rodiny a dozvíte se, jak se žilo na habsburském dvoře na přelomu minulého století.

Filmaři milují Konopiště. Kdo by neznal závod veteránů kolem Konopiště ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje? Zde se točila pohádka Jak se budí princezny, komedie Jára Cimrman ležící spící a italský kriminální seriál Chobotnice s Michelem Placidem.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 10:00 – 17:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné podle vybraného okruhu pro dospělého: 240 – 330 Kč, pro seniory a studenty: 190 – 260 Kč, pro děti do 18 let: 100 – 130 Kč, děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, ať to máte k zámku opravdu kousek.

4. Zámek Lednice

Zámek Lednice jako letní sídlo je postaven v duchu tudorovské neogotiky a patřil rodu Lichtenštejnům od poloviny 13. století do konfiskace jejich majetku po druhé světové válce. Spolu se zámkem ve Valticích jsou tyto komplexy označovány jako zahrada Evropy. Zámek se pyšní rozsáhlými sbírkami, úchvatným dřevěným obložením stěn a schodišť, šlechtickými pokoji s tekoucí vodou a ústředním topením. Zámecký skleník a mnoho romantických staveb v anglickém parku – včetně nejstaršího minaretu v Evropě, Apollónova chrámu, empírového Chrámu tří grácií a umělé zříceniny Janova hradu – dodávají zámku jedinečný charakter. Veřejnosti přístupné místnosti v přízemí zámku vynikají řezbářskou výzdobou, kterou můžete obdivovat u knihovny s vřetenovým schodištěm, impozantní vstupní haly a u krásných stropů a spodního obložení stěn Tyrkysového, Červeného a Modrého salónu.

Lednice se objevila v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, a Princezna Fantaghiro. Zahrála si i v Moskalykově seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • PO-NE: 9:00 – 17:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné v závislosti na vybraném okruhu pro dospělého vyjde na 100 – 240 Kč, pro seniory a studenty na 80 – 190 Kč, pro děti do 18 let 40 – 100 Kč, děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, ať to máte k zámku opravdu kousek.

5. Zámek Červená Lhota

Červená Lhota je ikonický zámek, známý z mnoha pohádek a filmů. První zmínka o zámku pochází z roku 1465, kdy byl pouze tvrzí. Označení Červená Lhota se poprvé objevilo v roce 1602 a odkazuje na červenou barvu omítek tvrze. Koncem 17. století byla tvrz přestavěna na barokní zámeček, který sloužil jako letní rezidence. V zámku můžete navštívit interiéry v prvním patře, podkrovní pokoje a sklepení. Na návrší zámeckého parku stojí renesanční kaple Nejsvětější Trojice, zdobená původními malbami a dřevěným stropem symbolizujícím nebeský Jeruzalém. Zámek je obklopen rybníkem, po kterém se můžete projet na lodičce a prohlédnout si ho z jiné perspektivy, jako Jiřík v pohádce o Zlatovlásce.

Jihočeská Červená Lhota posloužila jako kulisa mnoha krásných pohádek, včetně Zlatovláska, O štěstí a kráse a Princezna na hrášku. Zde se natáčely i filmy Svatby pana Voka a Pan Vok odchází, stejně jako Pan Tau.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 9:30 – 17:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné závisí na vybraném okruhu: pro dospělého 100 – 190 Kč, pro seniory a studenty 80 – 150 Kč, pro děti do 18 let 40 – 80 Kč, děti do 6 let zdarma.

Zde najdete tipy na ubytování, aby zámek byl opravdu kousek.

6. Zámek Valtice

Valtický zámek je barokní stavba s kaplí a kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jedna z nejrozsáhlejších světských barokních staveb na Moravě. Na jeho vzniku se podíleli významní evropští stavitelé, získal svoji současnou podobu v 17. a 18. století a nyní je zařazen na seznam UNESCO. Veřejnosti je k dispozici 21 místností, včetně expozice o knížecí rodině, opravených sálů a zámeckého divadla. Díky barokní výzdobě a rokokovému nábytku lze získat představu o životě šlechticů, kteří zde žili, včetně rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Elisabeth, a dalších významných osobností, jako byl například kancléř Metternich nebo kníže Josef Václav Liechtenstein.

V Valticích se natáčela nová pohádka, Sněžný drak.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • PO-NE: 9:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné dle okruhu: pro dospělé 30 – 230 Kč, pro seniory a studenty 20 – 180 Kč, pro děti do 18 let 20 – 90 Kč, děti do 6 let zdarma.

Zkuste tipy na ubytování, aby bylo blízko k zámku.

7. Zámek Veltrusy

Romantická krajina, líný tok řeky Vltavy, divoký lužní les, staleté stromy na skrytých loukách, zlatavá pole obilí i zapomenutá zákoutí se sochami, kde se zastavil čas – to vše najdete ve veltruském zámeckém parku, jednom z největších u nás. Barokní zámek Veltrusy pochází z první poloviny 18. století, a později byl klasicistně upraven. Stavba je situovaná do přírodně-krajinářského parku typu okrasného statku, ke kterému patří také daňčí obora. Roku 1754 se zde konal historicky první obchodní veletrh na světě, jež navštívila i Marie Terezie. Pokud pojedete na zámek z Prahy, vydejte se na kole. Areálem prochází cyklotrasa Praha – Drážďany, a průvodci pořádají i cykloprohlídky zámku. Pro romantické duše doporučujeme projížďku na koňském povozu.

Zámek Veltrusy se objevil v mnoha českých i zahraničních filmech, včetně Babího léta a Malé mořské víly, a natáčel se zde i Formanův Amadeus.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • Út-Ne: 10:00 – 17:00

Vstupné:

Objevte to NEJ z Česka: 14 NEJkrásnějších zámků (nejen) z pohádek
 • Vstupné se odvíjí od vybraného okruhu: dospělí 150 – 180 Kč, senioři a studenti 120 – 140 Kč, děti do 18 let 60 – 70 Kč, děti do 6 let zdarma.

8. Zámek Orlík

Zámek Orlík je další perlou českých památek. Jeho poloha u orlického jezera nabízí nádherný výhled. Dějiny zámku jsou zajímavé, protože jsou spojeny s milníky české a evropské historie. Návštěvníky okouzlí romantické interiéry s bohatými sbírkami a perfektně ukazují životní styl šlechty v 19. století. Výzdobou vyniká Teskův sál s vyřezávanými kazetovými stropy a obložením stěn. Podobně je zdoben i rytířský sál. Na zámku lze nalézt prvky empírového stylu z napoleonské doby, zejména na nábytku dovezeném z Paříže Karlem Schwarzenbergem. Kolem zámku se rozkládá anglický park se Schwarzenberskou hrobkou.

Na zámku byly natáčeny filmy Alibi na vodě a Sametoví vrazi.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 9:00 – 17:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné vyjde na 200 – 350 Kč pro dospělého, 200 – 300 Kč pro seniory, děti a studenty, děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, ať to máte k zámku opravdu kousek.

9. Trojský zámek

Trojský zámek v pražské čtvrti Troja sousedí s zoologickou zahradou. Jedná se o pozoruhodnou stavbu, ale spíše než zámek je to spíše vila, vytvořená ve stylu římských vil. Stavitel zámku, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka, na svých cestách čerpal inspiraci z italských vil a přenesl ji do své rodné země. Dominantou celé stavby je velký sál, ze kterého se do obou stran rozprostírá chodba s řadou přilehlých salónů. Dvoupatrové věžovité belvedery zakončují stavbu jak vertikálně, tak horizontálně. Impozantní sochařská výzdoba dvouramenného schodiště vedoucího do zahrady zobrazuje triumf antických bohů v souboji s titány.

Trojský zámek uchvátil filmaře po celém světě a není divu. Natáčela se zde adaptace legendárních Bídníků a po místních chodbách procházel Gary Oldman jako Beethoven ve filmu Nehynoucí láska.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 10:00 – 18:00 hodin, PÁ: 13:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné podle okruhu pro dospělého: 150 Kč, pro děti a studenty: 60 Kč, děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, ať to máte k zámku opravdu kousek.

10. Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice, postavený pro velkovévodkyni Annu Marii Toskánskou, manželku vévody Gastona III., v první čtvrtině 18. století, leží u Litoměřic. Jeho architekturu inspirovalo Versailles, odrážející módní trendy italsko-čínského stylu té doby. Sloužil jako letní sídlo pro šlechtice a byl později upraven císařem Ferdinandem V. Habsburským v 19. století. Zámek hostí rozsáhlé sbírky nábytku, obrazů, skla a porcelánu. Pozoruhodné jsou nástropní malby od Josefa Navrátila a sochařská výzdoba od Václava Levého. V přízemí jsou umístěny umělé vodní jeskyně, tzv. grotty, doplněné o kašny, malby a plastické zříceniny antických staveb.

Zámek Ploskovice je vyhledáván filmaři a objevuje se v pohádkách, celovečerních filmech, seriálech a dokumentech. Natáčel se zde Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu nebo Jezerní královna. Ze zahraničních filmů stojí za zmínku Amadeus od Miloše Formana nebo Princ a já.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 9:00 – 17:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné v závislosti na vybraném okruhu pro dospělého vyjde na 50 – 170 Kč, pro seniory a studenty na 50 – 140 Kč, pro děti do 18 let na 50 -70 Kč, do 6 let zdarma.

11. Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl, zapsaný na seznamu UNESCO, patří mezi nejkrásnější renesanční stavby střední Evropy. Byl postaven v letech 1568 – 1581 jako dar Marii Manrique de Lara, manželce nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštejna, sloužící jako reprezentační rodinné sídlo. Na jeho výstavbě a výzdobě pracovali převážně italští mistři a císařští stavitelé. Na fasádách najdete psaníčková a figurální sgrafita a na hlavním nádvoří dvě velké bitevní scény. Unikátní je zámecké rodinné divadlo z roku 1797, postavené po požáru v roce 1775. Jevištní dekorace vytvořil vídeňský dvorní malíř divadelních kulis Josef Platzer.

Renesanční zámek s více než osmi tisíci sgrafity také pozornosti filmařů. Natáčel se oscarový film Amadeus, Červený Bedrník z dob francouzské revoluce a koprodukční film Zapomeňte na Mozarta.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 9:00 – 16:00 hodin

Vstupné:

 • Dospělý: 190 Kč, Senioři a studenti: 150 Kč, Děti do 18 let: 80 Kč, Děti do 6 let: zdarma.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, ať to máte k zámku opravdu kousek.

12. Zámek Sychrov

Zámek Sychrov je často nazýván květem Francie na české půdě. Postavený v novogotickém stylu, sloužil jako rezidence rodu Rohanů z Francie. Dnes patří k nejvýznamnějším příkladům romantické novogotiky francouzského stylu. Zámek je vybaven bohatým původním nábytkem, obrazy a dalšími ozdobami, včetně největší sbírky francouzských portrétů ve střední Evropě. Jako jediný v České republice má královské apartmá pro nejvýznamnější hosty. Během letní sezóny lze navštívit zámek s programy pro děti, noční prohlídky nebo přehlídky sokolnictví.

Zdá se vám zámek Sychrov povědomý? Pravděpodobně ho znáte z pohádek Nesmrtelná teta či Zlatovláska. Byly zde také natáčeny filmy Kočičí princ a Nejkrásnější hádanka.

Otevírací doba během letní sezóny:

 • PO-NE: 9:00 – 17:00

Vstupné:

 • Vstupné se liší v závislosti na vybraném okruhu: pro dospělé 50 – 250 Kč, pro seniory a studenty 50 – 250 Kč, pro děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy na ubytování, abyste měli zámek opravdu blízko.

13. Zámek Raduň

Perla novogotického romantismu, tak by se dal nazvat zámek Raduň ve stejnojmenné obci, ležící 7 km od Opavy. Původně byla Raduň zemanskou tvrzí, kterou majitelé v 16. století přestavěli na renesanční zámek s třemi arkádovými křídly. Zámecká knihovna obsahuje 16 000 svazků knih. K celé budově náleží hospodářský dvůr, pivovar, unikátní zámecká oranžerie, okrasná zahrada a rozlehlý smíšený lesopark s čtyřmi rybníky. V parku rostou přes sedm set cizokrajných rostlin a citrusových dřevin. Celý lesopark patří mezi nejvýznamnější v Moravskoslezském kraji díky svému kompozičnímu uspořádání a dendrologickým kvalitám.

Film Vodní víla byl natáčen na zámku.

Otevírací doba v létě:

 • ÚT-NE: 10:00 – 17:00

Vstupné:

 • Dospělí: 60 – 170 Kč, senioři a studenti: 40 – 140 Kč, děti do 18 let: 60 – 70 Kč, děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy na ubytování, abyste měli blízko k zámku.

14. Zámek Mnichovo Hradiště

Původní renesanční zámek Mnichovo Hradiště byl postaven Václavem Budovcem z Budova. Po bitvě na Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna, jehož ostatky jsou dodnes v kapli sv. Anny. Rod Valdštejnů vlastnil zámek až do roku 1946. Koncem 17. století byl přestavěn v barokním stylu. Interiéry obsahují sbírky porcelánu, kostýmů a zbraní. Knihovna zahrnuje 22 tisíc svazků knih, mezi nimiž jsou iluminované rukopisy a prvotisky. Není divu, že je tak majestátní. O ni se staral sám Giacomo Casanova. Dalším unikátem je historické divadlo s funkční mašinérií a původní sbírkou kulis s krajinami i městskými motivy a interiéry. Stojí za zmínku i obrazárna s 111 obrazy.

Zámek Mnichovo Hradiště se objevil v pohádkách Panna a netvor a Deváté srdce.

Otevírací doba v letní sezóně:

 • ÚT-NE: 8:45 – 16:00 hodin

Vstupné:

 • Vstupné v závislosti na vybraném okruhu pro dospělého vyjde na 100 – 170 Kč, pro seniory a studenty na 80 – 140 Kč, pro děti do 18 let 40 – 70 Kč, děti do 6 let zdarma.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, ať to máte k zámku opravdu kousek.

Napsat komentář