Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Dovolená v Itálii? To rozhodně není jen moře

Architektura

Dovolená v Itálii? To rozhodně není jen moře

Apeninský poloostrov obklopen mořem, kam každoročně míří davy turistů, ale Itálie má co nabídnout i ve vnitrozemí. Pojďme objevit sever Itálie, bohatý na památky, přírodní krásy i dobré jídlo.

Toskánsko – kulturní a umělecké centrum Itálie

Toskánský region s dlouhou historií plnou vína, oliv a umění. I přesto se najdou tací, kteří o něm nikdy neslyšeli. Vsadíme se ale, že všichni již slyšeli o krásách Florencie nebo o šikmé věži v Pise. A výčet zajímavých míst tohoto regionu rozhodně nekončí.

Co určitě navštívit?

Mezi nejznámější turistické cíle patří památky UNESCO, ale také věž, která měla být původně nejvyšší zvonicí Itálie, při stavbě se ale začala nebezpečně naklánět…

Florencie – hlavní město Toskánska a pro mnohé nejmalebnější místo v Itálii. Spojena s životem a tvorbou velikánů jako Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli nebo Dante Alighieri. Florencie je také ústředním městem knihy Inferno od Dana Browna. Těšit se můžete na Michelangelovu sochu Davida, katedrálu Santa Maria del Fiore a další významné památky.

Katedrála Santa Maria del Fiore dominuje panoramatu Florencie

Siena – město na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, kde můžete obdivovat nádherné cihlové stavby, kruhové náměstí Piazza del Campo s renesančním palácem a gotickou katedrálou. Siena jako první město v Evropě v roce 1966 zakázala vjezd automobilům do svého historického centra.

Šikmá věž v Pise – Důvodem, proč věž postavená na měkké hornině ještě úplně nepadla, může být kromě náročných ukotvovacích prací také fakt, že se nachází na Piazza dei Miracoli, v překladu „náměstí zázraků“. Věž je nyní přístupná veřejnosti a kdo se pohybuje v okolí, neměl by si tento zážitek nechat ujít.

Šikmá věž se stala jedním ze symbolů Itálie

Je tak více než jasné, že krása, bohatství a nevšední atmosféra minulých dob se v Toskánsku uchovala do dnešních dní. A to nejen v turisticky navštěvovaných městech, ale také všude napříč touto kopcovitou krajinou. Pokud se sem vydáte, dalším cílem může být městečko San Gimignano, mramorové lomy u Carrary, Volterra nebo toskánské pobřeží.

San Gimignano je město věží, najdete jich tu patnáct

Pokud vás nebaví jen památky, je třeba zmínit další důvod, proč se sem vydat. Dobré víno, jako je slavné Chianti. Cestou se můžete zastavit v Bologni na pravé „boloňské špagety“ nebo v Benátkách.

Jaké hotely navštívit?

Máte-li rádi klid a přírodu, vydejte se do rodinného hotelu Borgo I Tre Baroni, nad údolím Casentino ve stejnojmenném národním parku s výhledem na údolí a středověký hrad Poppi.

Pokud chcete být blíže zmíněné Sieně, Pise nebo Florencii, doporučujeme vilu Fattoria Il Santo s historií sahající do roku 1646. Obklopeni vinicemi si zde vychutnáte bazén i místní speciality.

Dovolená v Itálii? To rozhodně není jen moře

Lago di Garda – největší italské jezero

Pokud preferujete hory před vinicemi nebo šikmými stavbami, navštivte jezero na úpatí Dolomit. Krásná panoramata, jedinečný horský vzduch a neopakovatelný zážitek jsou zde zaručeny. Lago di Garda je dobře dostupné i z Čech. Vzdálenost z Prahy k jezeru je asi 800 km, bez dopravních komplikací tak dojedete za přibližně 10 hodin.

Připravte se na sport, dobré jídlo a spoustu zážitků

Spojení rozlehlé vodní plochy, hor a sluníčka nabízí nepřeberné množství aktivit. Každý si zde najde to své a dovolenou u Lago di Garda opravdu užije.

Nejvyšší přilehlou horou ze severní strany je Monte Baldo, dosahující výšky 1700 m n. m., kam se můžete pohodlně vyvézt lanovkou, ať už s horským kolem nebo kočárkem. Po vychutnání panoramatického výhledu na jezero můžete pokračovat dál, protože okolí nabízí stovky kilometrů cyklistických tras a sjezdů.

Lago di Garda je největší italské jezero.

Pokud se bojíte výšek a raději zůstáváte na zemi, tady jste na správném místě. Jižní rovinatější strana je plná olivových hájů a nabízí také kvalitní víno a jídlo. Ochutnejte místní vína Soave, Valpolicella a Lugana, pochutnejte si na čerstvých rybách nebo ochutnejte místní destilát Grappa, který je vyráběný z vinné révy.

Romantickou procházkou kolem jezera určitě neuděláte chybu.

Koupání u jezera je jako v přímořském letovisku, s palmami, promenádami, plážemi a moly v okolních městečkách. Můžete si vyzkoušet windsurfing, rybaření nebo projížďku na loďce, protože teplota vody se pohybuje od 17 do 27 °C.

Zajímavosti v okolí

V krásném Sirmione, malebném středověkém městečku na jihu jezera, můžete spatřit historické památky, jako je hrad Scaligerů z 13. století a ruiny římské vily Grotte di Catullo.

Potápěči se mohou vydat do podvodní říše v městečku Riva del Garda a ve hloubce 15 metrů uvidí sochu Krista, kterou vytvořil místní umělec Germano Alberti.

Gardaland (Peschiera) – kde jinde si užijete více zábavy než v největším zábavním parku v Itálii? Ráj nejenom pro děti nabízí spoustu atrakcí jako obrovské horské dráhy a kolotoče enormních rozměrů.

Citronové domy – už jste někdy viděli domy, které sloužily citronům? Tak přesně na takové narazíte v městečku Limone sul Garda, které je těmito žluťáky proslulé.

TIP NA ZÁVĚR: Nezapomeňte na olej a dobré jídlo

Ať už z Lago di Garda nebo odkudkoliv z Toskánska, rozhodně se vyplatí dovézt si domů extra panenský olej Lombardie, který je díky své kvalitě známý po celé Evropě. O italské gastronomii už jsme jednou psali podrobněji, na vás teď bude ji vyzkoušet na vlastní kůži.

Přejeme nezapomenutelnou dovolenou a také dobrou chuť. 🙂

Napsat komentář