Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

10 cestovatelských chyb, kterých se chcete vyvarovat

Blog

10 cestovatelských chyb, kterých se chcete vyvarovat

Cestování milujeme a doufáme, že vy také. Proto vám chceme pomoci vyhnout se chybám, které by mohly zkazit vaši dovolenou. Pokud se v některé z chyb poznáte, je na čase s ní skoncovat. Přečtěte si náš průvodce tip za tipem.

1. Neplatné doklady

Noční můry o tom, že vás nepustí přes hranice nebo do letadla kvůli neplatnému pasu, patří k nejčastějším obavám při cestování. A přitom je velmi snadné tomuto problému předejít. Stačí si včas zkontrolovat platnost dokladů, ideálně provádět kontrolu pravidelně, a případně si nechat vystavit nové dříve, než začnete balit. Pro vycestování do EU vám stačí občanský průkaz, i ten však musí být platný. Rozhodně nespoléhejte na to, že právě vás celník nezastaví.

Shromážděte všechny důležité dokumenty a udělejte si kopie, čím více jich bude, tím lépe. Obvykle platí nepřímá úměra – čím víc jich člověk má, tím méně je potřebuje. Udělejte si kopie pasu/občanky, kartičky zdravotní pojišťovny, cestovního pojištění, kupónu (a případně i dalších potřebných dokumentů), vložte je do nepromokavé složky a poté ideálně do odlišného zavazadla, než je to, ve kterém máte originály. Doporučujeme také vše naskenovat a poslat na vlastní e-mail.

2. Nedostatek peněz

Cestujte s dostatečnou finanční rezervou v hotovosti i na kartě. Můžete mít dovolenou perfektně naplánovanou, spočítané ceny za všechny jízdenky a vstupenky, nikdy však nevíte, co vás kde může zdržet nebo naopak zaujmout, a samozřejmě počítejte s rozpočtem na suvenýry, dárky a případné jídlo nad rámec vašeho plánu. Pokud víte, že vaše ubytovací zařízení používá předautorizaci kreditních karet, mějte také dostatečnou částku na svém účtu. Totéž platí, pokud si na cestách plánujete půjčovat třeba auto. Jinak by se mohlo stát, že si nedobrovolně vyzkoušíte low cost cestování.

Své peníze si chraňte. Stejně jako doklady je doporučujeme neukládat všechny na jedno místo a neulehčovat případným zlodějům přístup k vaší peněžence.

3. Nerealistická očekávání

Pokud jste nikdy nezažili zklamání, že moře není tak azurové jako v katalogu, nebo že romantický záběr Eiffelovy věže je plný nežádoucích turistů, pak vězte, že toto úžasné letovisko může být klamavé. Abyste se nedali oklamat, najděte si kromě profesionálně upravených fotografií také snímky přímo od turistů, kteří byli na místě před vámi. Přečtěte si diskuze, články s tipy a recenze na hotely, abyste měli skutečný přehled o tom, kam cestujete. Stránka Tripadvisor.com může být užitečným zdrojem, kde najdete spousty fotografií od cestovatelů a jejich hodnocení jednotlivých míst. Stejně tak můžete v nabídkách Travelkingu vidět fotografie přímo od zákazníků.

4. Fotíte, ale neprožíváte

Pokud svůj den dokumentujete na sociálních sítích nebo fotíte pro rodinu a přátele, neberte to příliš vážně. Nikdo nechce vidět 1000 fotek z vašeho víkendového výletu, a vy byste mohli litovat, že jste si nevychutnali okamžiky, když jste tam byli. Raději vnímejte prostředí, poslouchejte cizí řeči, ochutnávejte nová jídla a vytvářejte si paměťové zážitky bez nutnosti každý okamžik dokumentovat.

10 cestovatelských chyb, kterých se chcete vyvarovat

5. Nabitý program

Dovolenou si opravdu neužijete, pokud se budete řídit příliš přesným itinerářem. Pamětka, kterou chcete navštívit, může být zavřená, autobus vám ujede nebo ztratíte čas ve frontě. Stresuje vás plánování? Zvolněte a udělejte si rámcovou představu, co chcete vidět. Mějte flexibilní plán, který můžete změnit podle situace. Proč nezkusit prohlédnout jedno muzeum místo tří a pak si užít čas v kavárně? Máte přece dovolenou.

6. Ignorování odlišné kultury

Patříte k těm, kdo navštíví exotickou zemi, ale setrvávají pouze v mezinárodním hotelu, jedí kuřecí řízky a s místními nekomunikují, pokud vůbec někoho potkají? Pak děláte klasickou chybu cestování. I když nejste dobrodružného ražení nebo nemáte zvláštní talent na cizí jazyky, nechte se alespoň trochu ovlivnit novým prostředím. Navštivte místní trh pro suvenýry namísto hotelového obchodu, obědvávejte v místní restauraci a popovídejte si s personálem, třeba o zajímavých místech. Zároveň nepohoršujte se nad odlišným chováním, pokud je to jen dáno vaší neznalostí místní kultury.

7. Těžká nepřehledná zavazadla

Při balení máte takový strach, že něco nezapomenete, že byste si do kufru nejraději vzali celý byt i se sklepní kójí. Na dovolenou odjíždíte se vším, co mít máte, ale skoro nikdy to nemůžete najít v záplavě zbytečností, které jste přidali pro strýčka příhodu. Navíc vám můžou upadnout ruce z té tíhy. Když ne jindy, tak při balení vsaďte na minimalismus. Vezměte si, co potřebujete nebo byste mohli potřebovat. Řeč je o lécích, desinfekčních prostředcích a vybavení do různého počasí. Pokud je to možné, berte si spíš víc tenkých vrstev, budete flexibilnější. Využijte veškerý prostor a najednou zjistíte, že se vejdete i do menšího, praktičtějšího zavazadla.

8. Nikdy neriskujte bez pojištění

Desetkrát se nic nepřihodilo, po jedenácté může. Nespoléhejte se na štěstí a raději se pojistěte. Cestovní pojištění stojí maximálně pár stokorun, pocit klidu během dovolené je však k nezaplacení. Stejně tak se vyplatí pojištění osobních věcí, které vám vykompenzuje případnou ztrátu mobilu, dokladů nebo fotoaparátu.

9. Bude krásné sluníčko

Počítat jen s ideálním počasím, pokud právě nejedete do tropů, se nevyplácí. Před odjezdem si vždy zjistěte předpověď počasí na termín vaší dovolené a přizpůsobte tomu svůj šatník a obuv. Buďte ale připraveni i na nečekané ochlazení či dešťovou přeháňku. Na letní dovolenou s sebou berte jeden svetr a naimpregnujte své tenisky. Skládací deštník nebo pláštěnku uvezete vždycky.

10. Cestování je drahé

Největší cestovatelskou chybou je vůbec necestovat. U velké části společnosti stále přetrvává předsudek, že cestování je drahé a každý si ho nemůže dovolit. Přitom existuje nespočet možností, jak cestovat za babku a zároveň si užít i luxusní služby. Letenky do vaší vysněné destinace můžete sehnat za přívětivé ceny s dostatečným předstihem nebo naopak jako last minute. Bydlení si lze přes internet zajistit přímo u místních. Nebo vsaďte na Travelking, který pro vás připravuje výhodné pobytové balíčky v osmi zemích Evropy, hotely sám ověřuje a zaručuje také bezplatnou zákaznickou podporu.

Napsat komentář