Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Objevte to NEJ z Česka: 7 NEJkouzelnějších přírodních koupališť v Česku

Venkovní aktivity

Objevte to NEJ z Česka: 7 NEJkouzelnějších přírodních koupališť v Česku

V Česku můžete vydat k vodě i do přírody. Pokud vás láká romantická krajina, zatopené lomy jsou pro vás to pravé ořechové. Čistá a průzračná voda, divoká příroda a bohatá fauna. Vybrali jsme 7 nejkouzelnějších přírodních koupališť.

Není nad to se za horkých letních dnů vykoupat. Pokud vás neláká představa přeplněných koupališť, pak jsou právě vám určeny naše tipy na venkovní koupání v přírodě.

1. Zatopený lom Výkleky

Zatopený lom Výkleky leží na Přerovsku, poblíž Olomouce. U vstupu je kamenitá pláž s pozvolným vstupem do vody, zatímco jinde lze sklouznout do vody z kamenných útesů. Voda je průzračná a čistá, umožňuje viditelnost až do třímetrové hloubky. S maximální hloubkou 6 metrů a kamenným dnem je lom rájem pro potápěče, kteří zde mohou obdivovat podvodní život a pozorovat raky a drobné rybky. Okolí lomu zdobí obří skaliska porostlá stromy, nabízející nádherný výhled na hladinu i okolí.

Podívejte se na tipy ubytování v blízkosti, abyste měli k lomu co nejblíže.

Jak se do lomu dostanete?

Jeďte směrem od Olomouce (E 442), odbočte z dálnice na Exitu 290 (Velký újezd) směr Výkleky, sjeďte až dolů do vesnice a tam naleznete odbočku doleva na polní cestu (do kopce, označeno značkou jako parkoviště). Parkoviště u lomu je placené.

Varování!

V lomu Výkleky je zakázáno stanovat, tábořit, rozdělávat oheň, kácet dřeviny, či jinak využívat přilehlé soukromé pozemky. V zatopeném lomu je zakázáno koupat psy. Koupání je zde na vlastní nebezpečí.

2. Mašovický lom u Znojma

Mašovický lom na Znojemsku je přírodovědecky zajímavá lokalita. Dříve se v lomu těžil kámen a štěrk a dnes je podle ochránců přírody unikátem. Jedná se o umělý biotop, ve kterém je čistá a průzračná voda. Lom přitahuje všechny živočišné druhy z okolí, jelikož jim před jeho vznikem podobné prostředí chybělo. Okolí lomu i samotné vody jsou bohaté na místní faunu. V lomu žije chráněný čolek dravý, a také skokan štíhlý, blatnice skvrnitá a kuňka ohnivá. V přilehlých travinách se skrývá užovka obojková, ještěrka obojková, ještěrka obecná a ohrožená ještěrka zelená. Na břehu lomu rostou porosty vzácného mechu tučnolístku krátkolistého.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, ať to máte k lomu opravdu kousek.

Jak se do lomu dostat?

Lom leží blízko obce Mašovice u Znojma.

Varování!

Výlet s malými dětmi není doporučen, protože lom je obklopen strmými svahy.

3. Lom Rampa u Jeseníku

Lom Rampa dominuje lesní krajině Žulovské pahorkatiny. Je rozpoznatelný díky svým vysokým kolmým stěnám, které zůstaly po těžbě. Nachází se nedaleko obce Černá Voda v Rychlebských horách. Koupání zde nabízí romantiku a krásnou přírodu. Okolo lomu nejsou žádné stánky ani další turistické atrakce. Sem jezdí party nadšenců, kteří hledají čistou vodu. Nejbližší restaurace a penziony se nacházejí v Černé Vodě.

Podívejte se na tipy na ubytování poblíž, abyste měli lom opravdu blízko.

Jak se dostat do lomu?

Cesta je jednoduchá. Na první křižovatce z Žulové na Černou Vodu odbočte vpravo a po červené značce dojdete k lomu. Auto zaparkujte zhruba sto metrů od něj.

Varování!

Koupání v lomu je na vlastní nebezpečí.

4. Jezero Konětopy

Objevte to NEJ z Česka: 7 NEJkouzelnějších přírodních koupališť v Česku

Jezero Konětopy leží poblíž obce stejného jména. Je to pískovna s průzračnou vodou, ideální pro koupání i potápění. Na hladině stojí starý bagr z dob těžby, dnes využívaný jako skokanský můstek. Další zajímavostí jsou sladkovodní medúzy. Okolo jezera jsou travnatá a malá písečná pláž. Okolí jezera zdobí borovicový les a částečně oplocené. Uvnitř oploceného území najdete parkoviště, toalety a stánky s občerstvením. Rybaření je možné téměř po celý rok.

Podívejte se na tipy na ubytování, abyste měli blízko k jezeru.

Jak se tam dostat?

Pískovna leží u obce Konětopy, za křižovatkou na Byšice a Všetaty. Příjezd od Brandýsa n. Labem nebo Kostelce přes Dřísy. V obci Konětopy potom uhněte doleva a pak jeďte po dobré polní cestě až k pískovně. Místní název této části obce je Choboty.

Varování!

V pískovně je zákaz vstupu se psy.

5. Rybník Velké Dářko

Rybník Velké Dářko je největším rybníkem Vysočiny a nachází se uprostřed lesnaté krajiny Žďárských vrchů. Pro svoji rozlohu se mu přezdívá moře Vysočiny. Přestože je rybník velký, je dosti mělký. Maximální hloubka sahá do 4 metrů, průměrná hloubka v rybníce je 1,5 metru. Rybník byl založen v 15. století za účelem shromažďování vody na pohon hamrů, pil a mlýnů na horním toku Sázavy. Dnes je rájem pro koupání, windsurfing, jachting a projížďky na loďkách. Voda v rybníce je díky okolním rašeliništím a velké nadmořské výšce spíše kyselá. To značí velmi dobrou kvalitu vody. Břehy rybníka jsou písčité. Kolem rybníka se nachází krásná příroda s rozsáhlými lesy a příležitostmi rekreačního vyžití.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, aby jste byli opravdu kousek.

Jak se k rybníku dostat?

Rybník leží 7 km severně od Ždáru nad Sázavou. Vydat se k němu můžete na kole po cyklostezce ze Žďáru nebo pěšky po naučné stezce vedoucí kolem pobřeží rybníka. Stezka prochází dvěma národními přírodními rezervacemi připomínající severskou tajgu. Je dlouhá 12 km a má 15 zastavení. Po břehu vede také cyklostezka spojující Žďár nad Sázavou a Polničku.

6. Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní

Zatopený lom Okrouhlák leží na severozápadním svahu Hradišťského kopce nedaleko Konstantinových Lázní, připomínající obří otisk psí tlapy. Jedná se o čedičový lom s jezírkem a výraznými kamennými bloky sloupcovité formy. Těžba zde probíhala od konce 19. století až do roku 1997. Dnes lom nabízí přírodní koupání v průzračné vodě s písečnou pláží, kde místy dosahuje hloubka až 13 metrů. Voda je tak průzračná, že je vidět do 4 metrů a na podzim při dobrých podmínkách dokonce až do 10 metrů. Jezírko je bohaté na faunu, včetně různých druhů sladkovodních ryb, jako jsou plotice, karasi, kapři, líni, tloušti, štiky, okouni a dokonce i sumec. Při štěstí zde narazíte i na raky a vodní šneky.

Podívejte se na tipy, kde se ubytovat, aby to bylo opravdu blízko.

Jak se dostat k lomu?

Lom Hradišťský vrch je 1 km jižně od Konstantinových Lázní. Následujte naučnou stezku Hradišťský vrch.

Varování!

Koupání a potápění v lomu je na vlastní nebezpečí.

7. Jezero Milada

Rekreační oblast Milada s jezerem Milada leží nedaleko od měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovic a Trmic. Těžba hnědého uhlí v dole Milada skončila v roce 1997 a po 9 letech bylo zaplaveno, vytvořilo se tím jezero Milada. Oblast je tak velká, že jezero Milada patří mezi největší v České republice, hned po jezerech Most, Medard a Máchově. Voda v jezeře má vysokou kvalitu a je průhledná do několika metrů hloubky. Najdeme zde různé druhy ryb, jako jsou okoun, štika, candát, sumec, plotice a perlín. Lidé sem chodí koupání, rybaření, jachtingu a dalším aktivitám.

Zde jsou tipy na ubytování, aby bylo opravdu blízko.

Jak se dostat k jezeru?

Jezero leží 5 kilometrů vzdušnou čarou od Ústí nad Labem. Přijedete sem po cyklotrase 3009 z Krušných hor, nebo autem po dálnici D8 z Prahy. Cesta trvá přibližně 50 minut.

Varování!

Koupání a potápění v lomu je zde na vlastní nebezpečí.

Napsat komentář