Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Výlety do přírody jsou stále povolené. Kam v Česku na výlet či zajímavou procházku?

Architektura

Výlety do přírody jsou stále povolené. Kam v Česku na výlet či zajímavou procházku?

V městském parku kousek za domem už máte vyšlapanou cestičku a na dalších oblíbených místech v okolí je vždy příliš mnoho lidí? Máme pro vás tipy na méně tradiční místa ve všech krajích České republiky, kam se vydat na procházku či výlet.

Doba je to zvláštní. Obzvláště pak pro nás, milovníky cestování, je to doba poměrně smutná. Namísto naříkání nad aktuální situací a opatřeními vlády ale zkusme raději pracovat s tím, co máme. A že toho v Česku máme!

Každý kraj nabízí několik přírodních míst, kam můžete po práci vyrazit a provětrat si hlavu. Krátký pobyt na čerstvém vzduchu vám pomůže lépe přemýšlet, zlepší vaši náladu, odstraní stres a dodá energii. Jednoduše řečeno, budete se cítit lépe fyzicky i psychicky. A stojí to za to, že ano?

Zde jsou tipy na méně tradiční místa ve vašem kraji, abyste nemuseli cestovat daleko. Bez ohledu na to, zda chcete krátkou procházku nebo celodenní výlet, máme pro vás něco.

Tak se dobře oblékněte a vyrazte za lepším pocitem na rozhlednu, vyhlídku nebo do klidného lesa.

Liberecký kraj

Pokud bydlíte v Libereckém kraji a centrum města, Ještěd i oblíbené procházkové okruhy libereckými čtvrtěmi už máte prochozené křížem krážem, neseme vám další tipy, co v regionu stojí za to. A možná zjistíte, že tato méně známá nemáte až tak daleko od domova!

 • Rozhledna Dubecko nedaleko Mírové pod Kozákovem je za příznivého počasí otevřená celoročně a poskytne vám nádherný výhled na přírodu Krkonoš, Českého ráje i Jizerských hor.
 • Skalní městečko Drábovna je menší, pískovcové skalní městečko a zároveň archeologické naleziště v Českém ráji se skromnými zbytky středověkého hradu.
 • Na Panskou skálu si možná matně vzpomenete z pohádky Pyšná princezna. Projděte si její okolí a užijte si krásný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce. Podobný, ale méně známý útvar, je pak Zlatý vrch, kam se můžete vydat klidně rovnou z Panské skály, pokud si chcete procházku o pár kilometrů prodloužit.

Královéhradecký kraj

Ani tomuto kraji nechybí dostatek zajímavých míst dýchajících historií, anebo alespoň příjemnou procházkovou atmosférou. Pokud už máte městských parků dost, podívejte se na naše tipy, kam se vydat na Královéhradecku.

 • V hradu Kost se teď nedostanete, ale prozkoumat jeho údolí vám nikdo nezakáže. Údolí Plakánek najdete u tohoto hradu nedaleko rybníku Obora a je romantickým místem na procházku, doprovázený 10,5 km dlouhou naučnou stezkou.
 • Pískovcové skalní městečko Ostaš s bludištěm, panoramatickým výhledem do krajiny a studánkou Samaritánkou láká k procházkám poblíž Police nad Metují.
 • K Hospitalu Kuks vás dovede krásná 7km okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Objevte historii tohoto místa a užijte si okolní přírodu, i když vás dovnitř teď nepustí.
 • Nedaleko Trutnova najdete skvělý výletní cíl, zříceninu hradu Břecštejn, dosažitelnou procházkou přírodním parkem Hrádeček a možná potkáte oblíbené místo Václava Havla.

Pardubický kraj

Vychoďte přebytek kalorií z pardubického perníku k některému z následujících výletních cílů. Provětráte se a objevíte, že tento kraj má mnohem více k nabídnutí, než jste doposud možná mysleli.

 • Až k Toulovcově rozhledně se dostanete příjemnou procházkou přírodní rezervací Toulovcovy Maštale, kde mimo jiné narazíte také na pískovcové skály. Pokud bydlíte nedaleko Proseče, máte tuhle krásu přímo za rohem.
 • Sedm lanškrounských rybníků, vyhlídková věž Hláska a ornitologická pozorovatelna lze objevit po naučné stezce Lanškrounské rybníky. Procházka navíc vede přírodním parkem, takže se nemusíte obávat hluku projíždějících aut.
 • Po hradu Orlík, který byl postaven na přelomu 13. a 14. století nedaleko Brandýsa nad Orlicí, zůstala jen zřícenina. Vydejte se sem na kratší výlet přes krásnou Čertovou rokli.

Olomoucký kraj

Město Olomouc je půvabné samo o sobě, ale vyjet do okolí za přírodou občas přijde vhod. Olomoucký kraj nabízí několik zajímavých výletních cílů.

 • Tento stůl s dvěma židlemi nepřehlédnete. Kamenný „nábytek“ stojí na vrcholu Lánského vrchu u Skorošic, odkud budete mít výhled do okolí a dostanete se k němu nenáročnou procházkou.
 • Přírodní rezervaci Malý Kosíř láká ke krátkým i delším procházkám nedaleko lázní Slatinice na Hané. Navštivte zde dřevěnou kapli sv. Antonína Paduánského či lomy s tůněmi. Nedaleko je kopek Velký Kosíř, odkud budete mít výhled na celé Hanácko. Zdejší rozhledna je však od listopadu do dubna zavřená.
 • Biocentrum Mokroš je uměle vytvořený mokřad u obce Mořice, vznikl v roce 2004 a postupně se proměňuje v lužní les, což z něj činí zajímavé místo k procházkám.
 • Zlínský kraj

  Baťa věděl, proč své obuvnické impérium zakládat právě tady – procházkami po zdejších skvělých, různorodých památkách prošoupete nejedny cvičky!

  • Známá architektonická hříčka Zlínského kraje, celoročně otevřená rozhledna Salaš, se nachází u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.
  • Opatření kvůli covid-19 vás nyní pravděpodobně nedovedou kolem hradu Buchlov, ale naučná stezka okolo něj zůstává otevřená. Provede vás kolem hradu i Buchlovic, včetně javorové aleje pod Hořínkovou hájenkou a zámeckého parku.
  • Trpasličí město v Chřibech v údolí potoka Hruškovice nedaleko Osvětiman je skvělým tipem na výlet s dětmi. Skládá se ze tří oddělených skalních útvarů a dalších menších skalek s množstvím dutin a děr, které dětem velmi zaujmou.
  • V Kvasicích se nachází barokní zahrada z 17. a 18. století s majestátním, 230 let starým ořešákem. Krátká procházka tímto výjimečným místem je ideální relaxací po náročném pracovním dni či týdnu.

  Moravskoslezský kraj

  Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide? Kromě černookého bači to můžete být i vy. Moravskoslezský kraj ukrývá mnohé zajímavosti, které můžete beztrestně poznávat i v době pandemie.

  • Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá na Hukvaldech, přičemž dosahuje až k vrcholu Kazničov. Kromě daňků, zajíců, různorodého ptactva a dalších zvířat zde najdete i zajímavou flóru.
  • Přijeďte do Nýdku a vypravte se rytířskou stezkou až na Velkou Čantoryji, která stojí na hranicích České republiky a Polska. Na vrcholu se tyčí také celoročně otevřená rozhledna.
  • Středověký hrad Čeladná, postavený ve 13. století na vrchu Kozinec, dnes existuje pouze jako ruiny, avšak představuje zajímavý výletní cíl s hezkou přírodní cestou vedoucí přímo k němu.
  • Unikátní arboretum s uměleckými díly Vincence Makovského a Jana Třísky se nachází v Jablunkově u Sanatoria, ideální místo pro krátkou příjemnou procházku po náročném pracovním dni či týdnu.
  • K Rolandovu kameni, vysokému skalnímu útvaru, se dostanete z Karlovy Studánky po modře značeném lázeňském vycházkovém okruhu. Za příznivého počasí vám nabídne krásný panoramatický pohled na nedaleké Jeseníky.

  Jihomoravský kraj

  V Oboře Holedná znají zvířata vaše jméno, okolo Prýglu běháte po paměti se zavřenýma očima a hrad Veveří znovu vidět nepotřebujete. Zkuste dát šanci následujícím místům.

  Výlety do přírody jsou stále povolené. Kam v Česku na výlet či zajímavou procházku?
  • Unikátní spirálovou rozhlednu bez schodů navštivte na Kobylím vrchu na Břeclavsku. Procházka k ní bude balzámem na duši, lemována vinicemi a protkaná pohodovou atmosférou za každého počasí. Výhled z rozhledny stojí za to – blízká Pálava je velmi pohledná a za dobrého počasí dohlédnete až do Rakouska.
  • Národní přírodní rezervace Váté písky jsou jedinečným biotopem a ukázkou společenstva fauny i flóry na otevřených píscích. Téměř 6 km dlouhou trasu touto zajímavou Moravskou Saharou najdete u Bzence.
  • Projděte vinicemi až na vrchol přírodní památky Žerotín s kapličkou a výhledem na město Strážnice.
  • Krásná rozhledna Babí Lom u Lelekovic je volně přístupná. Vystoupejte kamenitou cestou na vrchol a obdivujte okolní krajinu. Na rozhledně najdete zajímavé ukazatele, které vám ozřejmí, jestli se díváte směrem na Praděd nebo Tokio.
  • Moravský kras nabízí i průchozí jeskyni Kostelík či Býčí skálu. Narazíte na tyto přírodní útvary při procházce z Křtin.

  Vysočina

  Vysočina nabídne procházky s historickým, náboženským nebo geografickým přesahem. Když už dělat něco pro své zdraví, tak ať je to aspoň něco více než jen procházka po městském parku, no ne?

  • Z hradu Kozlov ze 14. století už zbyly jen ruiny. Zajímavostí je jeho poloha, postaven na kamenném ostrohu nad řekou Jihlavou, kde lidé vytvořili přehradní nádrž Dalešice, což ho proměnilo v ostrovní (za nízké hladiny poloostrovní) hradní zříceninu.
  • Pekelný kopec v Mastníku poblíž Třebíče se teď kromě strašidelné pověsti může chlubit poměrně nedávno postavenou rozhlednou s několika symbolikami spojenými s pověstí. Rozhledna je otevřená celoročně a zdarma.
  • Vydejte se za trochou buddhismu do celoročně otevřené japonské zahrady ve Sněžném u Nového Města na Moravě. Začala se budovat v roce 1996 a stále se na ní pracuje. Už teď vás však díky bonsajím, jezírkům, asijským symbolům či kamenům vtáhne do atmosféry Japonska.
  • Ale cestování po světě nekončí tím. Na Vysočině naleznete svůj vlastní Stonehenge. Nachází se v resortu Svatá Kateřina v Počátcích a byl postaven roku 2014 Ing. Pavlem Kozákem jako místo pro duchovní rozvoj českých obyvatel.

  Jihočeský kraj

  Češi z jihu, hola! I pro vás máme pár tipů, kam se vydat, když vám všechny ty krásné zámky pozavírali.

 • Terčino údolí u Nových Hradů je vhodné pro delší, klidné procházky nebo dokonce celodenní výlety. Tento přírodní park nabízí okrasné stromy a keře, upravené cesty s bílými dřevěnými můstky a lavičkami, romantické stavby, jako je zřícenina Modrého domu, a přírodní úkazy, jako je Strom svatebčanů, který vás okouzlí a bude vás lákat zpět. Můžete se spolehnout na naše slovo!
 • Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice leží nedaleko rozhledny Kraví hora, takže si můžete vybrat, zda se vydáte jen na krátkou procházku lesem k tomuto skalnímu útvaru připomínajícímu hlavu, nebo si prodloužíte výlet návštěvou celoročně otevřené rozhledny.
 • Národní přírodní rezervace Žofínský prales v Kaplicích v Novohradských horách je nejstarší rezervací nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Přímo do pralesa vás nikdo nepustí, ale v jeho okolí vede příjemná, nenáročná trasa a cyklostezka až k Huťskému rybníku. Procházka podél pralesa, to je přeci paráda!
 • Středočeský kraj

  Na Malé Americe bude pravděpodobně docela narváno. Vyhněte se davům lidí a zkuste ve středočeském kraji navštívit některá z těchto méně známých, avšak neméně půvabných míst.

  • Čertovy hlavy jsou monumentální skulptury poblíž Liběchova u Želíz. Tyto 9metrové reliéfy vytvořil sochař Václav Levý v 19. století ve skalách pískovce. Po modré turistické značce z Želíz narazíte na další zajímavé skalní reliéfy, jako je Hada a Jan Žižka.
  • Na přírodní rezervaci Kokořínský důl najdete další úžasné skalní útvary. Kokořínské pokličky, známé také jako Mšenské skalní útvary, vznikly přirozeně, bez zásahu lidských rukou.
  • Vodopády na Bubovickém potoce patří k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Jestliže se vydáte z vesnice Srbsko do lesa, nezapomeňte navštívit Lom Chlum.
  • V přírodní rezervaci nad řekou Sázavou stojí volně přístupná zřícenina hradu Zbořený Kostelec. Vydejte se sem z Týnce nad Sázavou na krátký, nenáročný výšlap, abyste na chvíli vystoupili ze stereotypu.

  Praha

  Přestože hlavní město má své kouzlo i bez turistů (a rozhodně doporučujeme ho prozkoumat i v takovémto stavu), určitě sem tam zatoužíte po zeleni a klidu bez rachotu aut či tramvají. Praha jakožto hlavní město nabízí nespočet takových míst, díky bohu.

  • Přírodní rezervace Prokopské údolí je místem k odpočinku a relaxaci. Nabízí spoustu přírodních úkazů, zajímavostí, jezírek, lomů, skalních výběžků i naučnou stezku.
  • Další přírodní rezervace, Divoká Šárka, leží mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem u Šáreckého potoka. Během procházky tímto lesem nevynechejte vyhlídku Dívčí skok či Hradiště Šárka.
  • Obora Hvězda není pouze lesem a přírodní památkou, ale také národní kulturní památkou. Zde najdete letohrádek s terasou a okrasnou zahrádkou i rybník Ve Hvězdě.
  • Romantická kamenná rozhledna Cibulka v pražské čtvrti Košíře nabízí pohled po celý rok a je ideálním cílem krátké odpolední procházky.

  Ústecký kraj

  Za hezkými výletními místy nemusíte až do Německa. Poznejte oblíbené i méně známá místa Ústecka, která vás přesvědčí, že i tento pohraniční kraj má co nabídnout.

  • Rozhlédnout se po ústeckém kraji můžete díky rozhledně na Děčínském Sněžníku. Nedávno zrekonstruovaná rozhledna v obci Jílové nabízí výhledy po celý rok. Z rozhledny se vydejte naučnou stezkou Zapomenuté pohraničí a získejte tak nové vědomosti o kraji.
  • V Ústeckém kraji naleznete několik skalních komplexůTiské stěny, Rájecké skály, Ostrovské skály a Skalní městečko Volské kameny. Poslední jmenované je nejméně navštěvované, ale přesto nabízí výborný terén pro krátké i delší výlety s celou rodinou.
  • Ploučnická vyhlídka v Benešově nad Ploučnicí je malou, ale celoročně otevřenou rozhlednou, ideální pro krátké výlety.

  Karlovarský kraj

  Zabalte si do batůžku lázeňské oplatky a vydejte se pro jednou za něčím jiným než za léčivými koupelemi a relaxem. Karlovarský kraj nabízí mnohem více než jenom to.

  • Navštivte Oboru svatého Linharta v Karlových Varech a pohleďte na zvěř z visutých můstků. Obora zabírá téměř 70 hektarů a poskytuje nejen klasickou pozorovatelnu, ale také unikátní výhled na zvířata shora. Nedaleko obory se nachází naučná stezka Doubí – Svatošské skály. Pokud máte čas, projet se alespoň částí této stezky stojí za to.
  • V Karlových Varech zůstaňme. Krásná Goethova vyhlídka, dostupná přímo z centra města u pramene Vřídla, nabízí pohledy na Krušné Hory, Slavkovský les a Doupovské vrchy.
  • U Kraslic se nachází přírodní památka Vysoký kámen, dechberoucí křemencové skály nad okolními lesy u státní hranice s Německem. Skály připomínají zříceninu hradu a najdete zde skalní věže, například Vyhlídkovou nebo Větrnou.
  • Národní přírodní památku Tři kříže naleznete nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese. Jedná se o unikátní lokalitu vřesovišť; procházka tímto prostředím bude opravdu výjimečná.

  Plzeňský kraj

  Orosenou Plzničku si vychutnáte doma a její historii v centru Plzně prohlédnete po pandemii, pokud jste to dosud nestihli. Nyní nastal čas poznat tyto krásy Plzeňska.

  • Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka je příjemná rozhledna v Zeměticích. Navštívit ji můžete i s dětmi, protože zde najdete dětské hřiště.
  • Rozhledna na Krkavci stojí ve výšce 504 m.n.m. nedaleko Plzně uprostřed lesů, s přístupovou cestou vhodnou pro pěší, cyklisty i auta. Z ochozů je úchvatný výhled na Plzeňskou kotlinu, Šumavu, Český les a Krušné hory.
  • Megalitický kamenný kruhkamennými spirálami u Horní Bělé byl postaven novodobými českými druidy. Podle nich mají tyto menhiry léčivou moc a přivádějí do krajiny vodu. Bez ohledu na pravdivost těchto tvrzení jsou to zajímavá místa k návštěvě.
  • Lesopark Martinská stěna, na okraji městečka Dobřany, pravděpodobně vznikl v první republice. Krásný přírodní park s historickým nádechem, ideální pro obnovu energie a inspiraci!

  Napsat komentář