Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Ochutnejte Česko

Hotely

Ochutnejte Česko

Kyselo, vošouchy nebo kočičáky. Pokud netušíte, co se skrývá pod těmito názvy, je nejvyšší čas to zjistit. A jak jinak, než se vydat na cesty a na vlastní jazyk ochutnat všechny regionální speciality, které kraje Česka nabízejí.

Dávno pominuly časy řízků mezi chleby, cestovatelským trendem je skloubit poznávání krás světa s místními chutěmi. A za gastronomickými zážitky rozhodně nemusíte jezdit daleko, stačí skočit za humna. Regionální česká kuchyně nabízí široké spektrum chutí, které byste možná někdy ani nečekali. Nechte si s námi teď chvíli sbíhat sliny a načerpejte inspiraci na další cestovatelsko-gastronomický zážitek.

Ačkoliv některé speciality jsou typické pro celou republiku, regionální kuchyně často reflektuje místní plodiny. Na jihu Moravy, kromě vína, dominuje hojnost ovoce, zejména meruňky, z nichž se připravují kynuté knedlíky s tvarohem nebo mákem. K dispozici jsou také moravské uzeniny, nakládané okurky a pálenka, které si můžete vychutnat v místních penzionech.

Oproti jihu Čech je zde větší důraz na pivo, zejména pak na ryby. Speciality zahrnují kapra na černo, pstruha po mlynářsku a kapří hranolky. Ti, kdo nemají rádi ryby, nezůstanou bez jiných typicky jihočeských chutí. Jedním z nich je kočičák – brambory se škvarky a kysaným zelím nebo zelňáky, placky ze sádla, kysaného zelí a mouky. Kde byste lépe ochutnali všechny chutě Jižních Čech než v kolébce pivovarnictví, Českých Budějovicích? Odpočiňte si s rodinou v penzionu Relax Martina, odkud máte blízko ke všem krásám jihu Čech.

Ochutnejte Česko

Nezapomeňme na Plzeňský kraj, kde zejména v oblasti Chodska ochutnáte vošouchy (bramboráky) a chodské koláče s mákem, tvarohem a povidly. Zelí se často používá i na Vysočině – Horácku. Kuchyně tohoto kraje, bohatého na brambory, luštěniny, houby a zelí, často připravuje polévky (kyselka, černá polévka), různé placky z brambor a zeleniny, nebo hubník – placku z namočených hub.

Stojí za zmínku Valašsko, nazývané také Švestkozemě. Stačí dát Valachovi švestku a připraví jídlo od předkrmu po dezert, přičemž ještě vypálí slivovici. Z trnek se na východní Moravě připravují sladká jídla i omáčky k masu. Specialitou je kyselica, polévka s octem a rozmíchaným vajíčkem, k níž můžete zakousnout poškrabky z mouky. Navštivte Beskydský hotel Relax, kde si užijete skvělou kuchyni, perfektní služby a strategickou polohu nedaleko Pusteven.

Z Beskyd přímo do Jeseníků a Krkonoš. Hory jsou oblíbenými cíli turistů a tato pohoří mají bohatou gastronomickou nabídku. V Jeseníkách a východních Sudetech jsou oblíbená jídla, která jsou bohatá na sádlo, což odpovídá náročné práci v horách. Mezi typické lahůdky patří Pradědova husa s jablky, Rýmařovská roštěná a masové kuličky v nudlovém těstě.

Krkonošští zakládají svou kuchyni na kombinaci hub, bylinek, brambor, luštěnin, obilovin a zelí. Vedle zemitých chutí mají krkonošské pokrmy ještě jednu zajímavost – určitě vás pobaví svými názvy. Můžete si dát třeba Hladkou Ančku (zahuštěnou polévku z hub, kysané smetany a kmínu s rozšlehanými vejci, okyselenou octem) nebo Dědky (pečivo z hrachové mouky zadělané vodou a kvasnicemi). Chystáte-li se do Krakonošova, vyberte si ubytování v centru hor, ať máte tradiční jídlo na dosah.

Zkuste pro jednou vyměnit mezinárodní speciality za poctivou, regionální kuchyni, která rozhodně dokáže překvapit. Nezapomeňte se s námi podělit o to, co zajímavého jste na dovolené ochutnali, nebo o speciality vašeho kraje.

Napsat komentář