Hradní 466, Kardašova Recice, 378 21

Otevřeno denně od 10:00 do 23:30 hodin

Stezky pro děti: 13 tipů kam vyrazit

Volný čas

Stezky pro děti: 13 tipů kam vyrazit

Hledáte výlet s dětmi? Inspirujte se našimi 13 tipy na stezky pro děti po ČR. Od magických setkání na Ježíškově cestě v Krušných horách, hravé objevování přírody v Lesním parku Klimkovice, až po pohádkové a pirátské výpravy u Baťova kanálu. Vyrazte, děti se vyřádí a přiučí se něco nového.

Ježíškova cesta na Božím Daru

V Krušných horách najdete populární naučnou stezku s dvěma okruhy. Kratší měří 5,6 km a je určený pro menší děti, zatímco delší okruh má 12,9 km a je vhodný pro větší a zdatnější turisty. Na Ježíškově cestě narazíte na 13 zastávek s celkem 16 atrakcemi, kde na děti čekají úkoly a setkání s Ježíškem a jeho přáteli. V infocentru v Božím Daru kupte dětem Ježíškův notýsek, kam si vše zapíšou. Děti se tu seznámí s životem původních obyvatel, jejich tradicemi a přírodou. Po dokončení stezky děti dostanou za odměnu v infocentru malé dárky od Ježíška.

  • Délka: 5,6 km zkrácený, 12,9 km celý okruh

Naučná stezka Lesní park Klimkovice

Vydejte se na nenáročný výlet s dětmi poblíž Ostravy do lesoparku Klimkovice. Dvoukilometrová trasa je vhodná pro všechny typy kočárků. Děti si zde užijí prolézačky, domečky a další atrakce. Budou se učit o ekologii, přírodě a vlivu člověka na klima díky informačním panelům a herním prvkům. Stezka začíná u Sanatoria Klimkovice, kde je dostatek parkovacích míst. Můžete sem také dojet autobusem na stejnojmennou zastávku.

Naučná stezka na Klucanině

Vydejte se s těmi nejmenšími na krátkou 1,2 km naučnou stezku na Klucanině v Tišnově. Děti zde hravou formou objeví místní přírodu. Stezka začíná u hřbitova v Tišnově a končí u rozhledny Klucanina, kde si za odměnu užijete krásný výhled. U rozhledny najdete skákací hrad a příjemné posezení. I přes nerovný povrch zvládnete stezku i s terénním kočárkem.

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku

V okolí Mácháče v Doksech se vydejte na naučnou stezku Čtyřlístek okolo Blaťáku. Děti se tu seznámí s oblíbenými postavičkami ze Čtyřlístku. Stezka vede po zelené turistické značce kolem Máchova jezera a informuje o místních skalních útvarech. 13 km okruh zabere pár hodin. Na začátku trasy můžete v muzeu Čtyřlístku nebo v informačním centru dětem koupit průvodce s úkoly. Doporučujeme vyrazit pěšky, ale zvládnete ji i s terénním kočárkem.

Čarovný les u Šumperka

Vydáte-li se na předměstí Šumperka, objevíte cestu lemovanou magickými tůněmi a obklopenou řadou kouzelných bytostí, jako je víla Tulinka, skřítek Kokeš nebo čaroděj Dobroděj, vytvořených českými a polskými sochaři, které dodávají lesu onu čarovnou atmosféru. Les kromě toho nabízí hezké venkovní hřiště, na kterém se vaše děti mohou vyblbnout.

Naučné stezky Březiny

Naučná stezka Březiny se skládá ze dvou částí: Kukyho lesa a Literárně naučné stezky. Kukyho les, inspirovaný filmem Jana Svěráka „Kuky se vrací“, je krátká, ale bohatě interaktivní, umožňující dětem objevovat přírodu a hrát se na hřišti. Literárně naučná stezka pak přibližuje historii Vysočiny, tradiční řemesla a díla významných osobností, jako jsou Terezie Nováková a Bohuslav Martinů. Obě stezky jsou plné hravých a vzdělávacích prvků, ideálních pro celou rodinu.

Naučná stezka Rejvíz

V severovýchodní části Hrubého Jeseníku vede k Velkému mechovému jezírku 3 km naučná stezka pro děti. Začátek trasy se nachází u penzionu Rejvíz, odtud vede po žluté turistické značce. Po cestě jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s unikátními druhy rostlin a živočichů typických pro rašelinné luky a rozvodnicové vrchoviště. Vstup na stezku je zpoplatněn symbolickým příspěvkem na její údržbu.

Stezky pro děti: 13 tipů kam vyrazit

Pozor! Stezka je přístupná pouze v letní sezóně od května do října.

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích

Pouze 1 km dlouhá naučná stezka „Po stopách lovců mamutů“ v Boršicích vede lesíkem Chrástka. Stezka děti seznámí s životem pravěkých lovců mamutů, kteří tuto oblast obývali. Na stezce narazíte na 11 informačních panelů, které detailně popisují různé aspekty života těchto pradávných lidí. Děti se mohou těšit na setkání s dřevěnými sochami zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, stopami zvířat a posvátným šamanským sloupem. V krytých posezeních rozprostřených po celé délce stezky si odpočinete a nabydete novou energii.

Pohádková a pirátská stezka

Umístěná v malebné lokalitě poblíž Baťova kanálu, Pohádková a pirátská stezka bude vaše děti bavit. V občerstvení přístavu Vnorovy si můžete za příznivou cenu zakoupit vstupenky a získat kartičky a razítkovač pro začátek dobrodružství.

Můžete vybrat mezi pohádkovou nebo pirátskou stezkou nebo prozkoumat obě trasy najednou. Děti se během cesty setkají s pohádkovými postavami, včetně čarodějnic, šípkové Růženky, vlka, perníkové chaloupky, pirátů, stromu frňákovníku a dalších. Trasa měří přibližně 1,5 km a lze ji absolvovat i s kočárkem.

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Stezka o délce 3,5 km prochází dvěma chráněnými územími – přírodní rezervací Vinořský park a s ní spojenou přírodní památkou Satalická bažantnice. Start je u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 a cíl je v Satalicích u Kaple sv. Anny.

Na této cestě narazíte na kvízové otázky a úkoly, které dětem zábavnou formou přiblíží bohatství místní přírody. Stezka prochází rozmanitým terénem od louk přes lesy až k historickým památkám, což dělá z výletu nezapomenutelný zážitek. Stezka je přístupná s kočárkem za suchého počasí a snadno se k ní dostanete MHD.

Vestecký rybník a Planetární stezka Vestec

U rybníka ve Vestci, těsně blízko Prahy, byl vybudován venkovní volnočasový areál pro všechny věkové kategorie. Nabízí široké spektrum aktivit – cyklostezky, hřiště a venkovní posilovny. Kromě toho zde najdete Planetární stezku, která dětem přiblíží vesmír.

Auto nechte na parkovišti v ulici Ke Školce nebo U Hřiště, a pro ty, kteří cestují z Prahy, je areál snadno dostupný městskou hromadnou dopravou s autobusem jezdícím ze stanice Opatov nebo Budějovické.

Lesní stezka pod Zvičinou

Vinoucí se malebným prostředím Podkrkonoší, lesní stezka pod Zvičinou vaše děti seznámí s životem v lese. Stezka obsahuje interaktivní prvky, jako je věž poznání, kde si můžete ověřit, zda umíte správně určit stopy zvířat, nebo dendrofon, který vás naučí rozlišovat mezi tóny několika druhů dřevin. K zábavnému procvičení paměti slouží pexeso s přírodními motivy, a na závěr se můžete u fotostěny vyfotit do rodinného alba. V areálu potom navštivte minifarmu nebo vnitřní dětské hřiště.

Sváťova zážitková stezka ve Svitavách

Sváťova zážitková trasa ve Svitavách nabízí unikátní zážitek pro děti i dospělé v okolí svitavského rybníku Rosnička. Cesta vás provede pohádkovým příběhem o perle, labutí princezně a zvědavém svitavském skřítkovi Sváťovi. Trasu zdobí 8 originálních herních prvků: Hopsemínko, Rovnovážka, Žabí cirkus, Rybkolov, Hadidráha, Okapka, Pylnice a Mravenčení, které jsou dřevěné a nádherně pomalované.

K hraní na této trase je potřeba dřevěná kulička, mapa a hrací karta s tužkou. Vše zakoupíte v informačním centru nebo v občerstvení u rybníku Rosnička. K dispozici je také mapa a hrací karta s tužkou pro dokončení interaktivních úkolů u každého stanoviště, po jejichž splnění dostanou děti v infocentru malý dárek. V okolí najdete také lavičky s deskovkami.

Napsat komentář